Keni dhimbje koke, gjashtë këshilla si ta ndalni atë - Gazeta Express
string(51) "keni-dhimbje-koke-gjashte-keshilla-si-ta-ndalni-ate"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

25/05/2022 19:01

Keni dhimbje koke, gjashtë këshilla si ta ndalni atë

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

25/05/2022 19:01

Dhimbjet e kokës janë jashtëzakonisht të zakonshme dhe shumë njerëz i përjetojnë ato në një moment të jetës së tyre.

Dhimbja e bezdisshme në çdo pjesë të kokës suaj mund të ndikojë në humorin tuaj, punën tuaj dhe madje edhe jetën tuaj shoqërore. Për fat të mirë, ka disa këshilla për të lehtësuar dhimbjen e kokës.

Lexo Edhe:

Provoni terapinë me presion.

Ushtrimi i presionit të butë në një vend menjëherë pas llapës së veshit mund të lehtësojë dhimbjet e kokës dhe shtypja e njollës në qendrën e sipërme të veshit mund të zvogëlojë tensionin që shpesh shoqëron migrenën.

Shmangni duhanin.

Edhe pse ushqimet e tymosura padyshim kanë shije të mirë, është mirë të mos i hani nëse vuani nga dhimbje koke. Ushqimet e tymosura janë të larta në histamine, një kimikat që gjendet natyrshëm në trup, por mund të shkaktojë dhimbje koke te disa njerëz. Eliminimi i ushqimeve të pasura me histaminë nga dieta juaj mund të ndihmojë në lehtësimin e migrenave të shpeshta.

Qetësoni dhimbjen me një pako akulli.

Nëse dhimbja juaj e kokës është aq e fortë saqë mezi ngriheni, atëherë aplikimi i pakove të ftohta ose akulli në qafë ose kokë mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të bezdisshme. Për shkak se ngushton enët e gjakut dhe redukton inflamacionin, aplikimi i një pako akulli ose pako akulli i ftohtë në lëkurën e kokës mund të zvogëlojë dhimbjen e migrenës.

Pi pak kafe.

Shumë adhurues të kafesë e dinë se asgjë nuk mund t’i largojë sëmundjet e mëngjesit më shpejt se sa një filxhan kafe e nxehtë. Përveçse ju rrit humorin dhe ju ndihmon të përballoni ditën, konsumimi i kafesë është treguar se ka një efekt pozitiv në dhimbjet e kokës. Vetëm mos harroni të mos pini shumë sepse privimi i kafeinës mund të shkaktojë migrenë në vend që t’i lehtësojë ato.

Zgjidhni ushtrimin e duhur.

Qëndrimi aktiv dhe ushtrimi i rregullt është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për shëndetin tuaj, por nëse jeni të njohur me dhimbjet e bezdisshme të kokës, mund t’ju duhet të jeni të kujdesshëm për llojin e ushtrimeve që zgjidhni. Disa ushtrime me intensitet të lartë, si ngritja e peshave të rënda, mund të çojnë në një gjendje të njohur si “dhimbje koke e peshëngritësit”. Ushtrimet më të buta, nga ana tjetër, mund të jenë të dobishme kur keni migrenë. Për shembull, joga mund të çlirojë tensionin në trupin tuaj, gjë që redukton rrezikun e dhimbjeve të forta të kokës.

Lërini flokët tuaj të lirë.

Edhe pse asgjë nuk duket më e përshtatshme se sa t’i kapni flokët në topuz, është më mirë të zgjidhni modele flokësh të lirshme për të shmangur dhimbjet e kokës. Bërja e flokëve tuaj një bisht të ngushtë mund të shkaktojë ngjeshje të jashtme në skalpin tuaj, duke çuar në migrenë./abcnews.al