Këngëtari i famshëm shpreh racizmin në postimet ku fajëson Kinën për Koronavirusin - Gazeta Express

Muzike

Gazeta Express

12/05/2020 12:56

Këngëtari i famshëm shpreh racizmin në postimet ku fajëson Kinën për Koronavirusin

Muzike

Gazeta Express

12/05/2020 12:56

Rokeri i njohur kanadez, Bryan Adams po kritikohet me të madhe për postimet e tij në rrjetet sociale, në lidhje me origjinën e COVID-19.

Bryan Adams është quajtur ‘racist’ për një postim tronditës në mediat sociale, i cili duket se fajëson pandeminë e vazhdueshme të koronavirusit ndaj Kinës dhe qytetarëve të saj.

Rokeri 60 vjeç, u vu nën zjarr për postimin që ka shpërndarë në Instagram dhe Twitter – në të cilin fajësoi pandeminë në “konsumuesit e lakuriqëve”.

Ai shkroi: ‘Sonte duhej të ishte fillimi i koncerteve në @royalalberthall, por falë disa ngrënësve të lakuriqëve, shitjen e kafshëve në treg të lagësht, krijuesve të viruseve, e gjithë bota tani është në pauzë, për të mos përmendur mijëra që kanë vuajtur ose kanë vdekur nga ky virus.”

Shpërthimi i Adams përmbledh një numër teorish në lidhje me origjinën e virusit. Njëra është që Covid-19 u kalua njerëzve përmes ngrënies së lakuriqëve (ose pangolinave të infektuar nga lakuriqët, siç është sugjeruar gjithashtu). Një numër i rasteve më të hershme të sëmundjes u gjetën te njerëzit që kishin frekuentuar një treg të lagësht në Wuhan, i cili shet mish të freskët dhe ushqim deti, duke çuar në frikën se mishi i blerë atje mund të ishte burimi./Gazeta Express

View this post on Instagram

CUTS LIKE A KNIFE. A song by me. Tonight was supposed to be the beginning of a tenancy of gigs at the @royalalberthall, but thanks to some fucking bat eating, wet market animal selling, virus making greedy bastards, the whole world is now on hold, not to mention the thousands that have suffered or died from this virus. My message to them other than “thanks a fucking lot” is go vegan. To all the people missing out on our shows, I wish I could be there more than you know. It’s been great hanging out in isolation with my children and family, but I miss my other family, my band, my crew and my fans. Take care of yourselves and hope we can get the show on the road again soon. I’ll be performing a snippet from each album we were supposed to perform for the next few days. X❤️ #songsfromisolation #covid_19 #banwetmarkets #selfisolation #bryanadamscutslikeaknife #govegan🌱

A post shared by Bryan Adams (@bryanadams) on