Këngët më të suksesshme të Ariana Grande - Gazeta Express
string(40) "kenget-me-te-suksesshme-te-ariana-grande"

Rozë

Gazeta Express

14/04/2021 12:42

Këngët më të suksesshme të Ariana Grande

Rozë

Gazeta Express

14/04/2021 12:42

Ariana Grande është një këngëtare, kompozitore dhe aktore amerikane, lindur në Florida më 26 qershor 1993.

 Grande filloi karrierën e saj në moshën 15 vjeçare në vitin 2008 ndërsa deri më sot ka të numëruara dhjetëra kënge hite dhe të shpërblyera me çmime.

Lexo Edhe:

“Breathin” është një nga këngët më të suksesshme të Ariana Grandes nga albumi i saj i katërt në studio Sweetener (2018).

Është shkruar nga Grande dhe bashkëpunëtorët e saj dhe u publikua me 18 shtator të vitit 2008.

Kënga flet se si frymëmarrja mund të ndihmojë në ankth dhe bazohet në përvojën personale të Grande.

Komercialisht, single arriti numrin një në Islandë dhe Izrael dhe dyzet më të mirët në njëzet e shtatë vende të tjera.

 ‘’God is a woman’’ u lansua në 13 korrik 2018, si singëlli i dytë nga albumi i katërt në studio i Grande. Kënga u shkrua nga Grande, Max Martin, Savan Kotecha, Rickard dhe producentin e saj Ilya.

‘’God is a woman’’ u bë kënga e saj e katërt në krye të listës të Top 40 të SHBA-ve. Kënga gjithashtu arriti një kulm në top 10 në top listat e 17 vendeve, duke përfshirë numrin një në Greqi, Islandë dhe Izrael.

Single është i çertifikuar Platinum në gjashtë vende dhe u nominua për Performancën më të mirë Solo Pop në Çmimet Grammy.

“Love Me Harder” është në bashkëpunim me The Weeknd nga albumi i dytë në studio i Grande, My Everything (2014).

Kënga u prodhua nga Payami dhe Peter Carlsson, me Svensson që shërbeu si një producent vokal.

U lansua më 30 shtator 2014, si kënga e katërt nga albumi.

“Love Me Harder” arriti kulmin në vendin e shtatë në Billboard Hot 100 duke shitur 1.7 milion kopje në Shtetet e Bashkuara dhe që atëherë është çertifikuar me tre platin.

“The Way” e publikuar me 26 mars 2013 është në bashkëpunim me reperin Mac Miller.

Kënga bazohet në melodinë e pianos nga kënga e Russell në vitin 1979 “A Little Bit of Love”, dhe është melodikisht dhe lirikisht e ngjashme me këngën e Big Pun të vitit 1998 “Still Not a Player”.

“The Way” arriti kulmin në Billboard Hot 100 të SHBA në numrin 9.

“Santa tell me” është një këngë e Krishtlindjeve e shkruar po ashtu nga vetë Ariana.

Kënga u lëshua në të gjithë botën më 24 nëntor 2014, përmes iTunes Store dhe u përfshi në ribotimin ekskluziv japonez të Grande’s EP Kisses Christmas.

“No Tears Left To Cry” është nga albumi i saj i katërt në studio (2018).

Shkruar nga Grande, Savan Kotecha dhe producentët e tij Max Martin dhe Ilya, u publikua si singëlli kryesor i albumit në 20 Prill 2018, së bashku me videoklipin e saj. Kënga është një këngë dance-pop, disko dhe dance-R & B.

Në Shtetet e Bashkuara, “No Tears Left To Cry” hyri në Billboard Hot 100 në numrin tre, duke zgjeruar më tej rekordin e saj si e vetmja artiste që debutoi në dhjetëshen e parë me këngën kryesore nga të gjithë albumet e saj në studio.

‘’No tears left to cry’’ kryesoi në top listat në vende të ndryshme dhe fitoi çmimin për Video më të mirë në Pop në MTV Video Music Awards 2018.

 ‘’Dangerous Woman’’ është kënga kryesore nga albumi i tretë i Grandes në studio me të njëjtin emër (2016). [2]

Me këtë këngë Ariana u bë e para artiste që arriti në dhjetëshen e parë të klasifikimit në javën e parë me singlin kryesor të tre albumeve të saj në studio.

Për më tepër, kënga u bë kënga e saj e pestë për të debutuar brenda dhjetëshes më të mirë në Shtetet e Bashkuara, më vonë duke arritur numrin tetë në javën e saj të njëmbëdhjetë.

Është nominuar për Performancën më të mirë Solo Pop në Çmimet e 59-të vjetore Grammy.

“Into You” është pjesë nga albumi i tretë i Grandes, e cila e bashkë-shkroi këngën me producentët e saj.

Videoja muzikore u drejtua nga Hannah Lux Davis dhe u lansua në 24 maj 2016, duke i sjell katër nominime në MTV Video Music Awards 2016. Grande e ka promovuar këngën me performanca televizive në Billboard Music Awards 2016, finalen e sezonit 10 të The Voice dhe Ball Summertime 2016. Kënga është paraqitur në lojën video vallëzuese 2016 Just Dance 2017.

“One Last Time” është pa dyshim kënga më e suksesshme e Ariana Grande edhe pse e publikuar vetëm me lyrics video fillimisht dhe e realizuar më pas në disa versione.

U publikua për herë të parë në iTunes Store më 22 gusht 2014 si singëlli i dytë promovues nga albumi.

Një version francez i këngës me këngëtarin francez Kendji Girac, titulluar ndryshe “Attends-moi”, u publikua në 16 Shkurt 2015 në Francë, Belgjikë dhe Zvicër.

Ndërsa versioni italian i këngës me reperin italian Fedez u publikua më 26 maj 2015 vetëm në Itali. /GazetaExpress.