Katër ushqimet më të mira që ju ngopin pa shtuar kilogramë - Gazeta Express

Katër ushqimet më të mira që ju ngopin pa shtuar kilogramë

Shneta

Gazeta Express

24/11/2021 10:30

Të cilësuara edhe si superushqime që ndihmojnë në forcimin e metabolizmit, parandalojnë disa sëmundje, si të zemrës, kancerit dhe infarktin.

Më poshtë janë katër ushqimet më të shëndetshme për organizmin e njeriut.

Lexo Edhe:

Boronicat

Parandalojnë infeksionet në rrugët urinare, forcojnë metabolizmin dhe ulin rrezikun ndaj llojeve të ndryshme të kancerit.

Farat e kungullit

Përmbajnë proteina në nivele të larta, magnez, fibra dhe fosfor. Përmirësojnë gjumin, rritjen e qelizave dhe shëndetin e syve dhe të lëkurës.

Qershitë

Përmbajnë antioksidantë që përmirësojnë gjumin, ulin inflamacionin dhe përshpejtojnë procesin e rigjenerimit nga dëmtime të ndryshme.

Avokado

Ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës si dhe mban nën kontroll kolesterolin. /neps