Katër ushqime që ju bëjnë të humbni peshë - Gazeta Express
string(41) "kater-ushqime-qe-ju-bejne-te-humbni-peshe"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

01/02/2024 20:04

Katër ushqime që ju bëjnë të humbni peshë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

01/02/2024 20:04

Sheqerna të thjeshta, të tilla si sheqeri që konsumojmë në dietën tonë, nëse hahen në sasi të mëdha krijojnë të ashtuquajturat rreth vicioz.

Në fakt, sheqernat e thjeshta vijnë shpejt në gjakun tonë dhe arrijnë një koncentrim të lartë.

Lexo Edhe:

Pas rritjes së shpejtë, ka një rënie të shpejtë, andaj trupi dërgon sinjale se dëshiron një dozë të re sheqeri.

Për të thyer këtë rreth vicioz, rekomandohet të merren ushqimet e mëposhtme, të cilat, pavarësisht faktit se përmbajnë sheqerna, kanë lëndë ushqyese të nevojshme për organizmin.

Këto janë 4 ushqimet që ndihmojnë të dobësoheni:

Mollë

Misër

Patate

Domate