Katër orë lojë, Tsitsipas e Sinner dhurojnë spektakël në “Australian Open” - Gazeta Express
string(71) "kater-ore-loje-tsitsipas-e-sinner-dhurojne-spektakel-ne-australian-open"

Sporte tjera

Gazeta Express

22/01/2023 13:24

Katër orë lojë, Tsitsipas e Sinner dhurojnë spektakël në “Australian Open”

Sporte tjera

Gazeta Express

22/01/2023 13:24

Saktësisht katër orë lojë u zhvilluan në meçin e 1/8 së finales së “Australian Open” mes Stefanos Tsitsipas dhe Jannick Sinner.

Rod Laver Arena në Melbourne ishte dëshmitare e një nga duelet më të mira të këtij edicioni të Grand Slamit të Australisë.

Lexo Edhe:

Tsitsipas arriti të shënonte fitore 3:2 në sete, duke e rrezikuar fitoren, edhe pse ishte duke fituar 2:0, shkruan Gazeta Express.

Greku fitoi dy setet e para me rezultat të njëjtë 6:4 dhe dukej se njëjtë do të shkonte edhe seti i tretë.

Por, më pas meçi mori rrjedhë tjetër dhe italiani Sinner u rikthye duke triumfuar 3:6 në setin e tretë.

Të katërtin e fitoi me rezultat 3:6, për ta dërguar ndeshjen në setin e pestë.

Aty, Tsitsipas gjeti forcën për t’u rikthyer dhe eventualisht triumfoi 6:3 për t’u kualifikuar në çerekfinale.

Kujtojmë se Tsitsipas është tenisti numër tre në botë, kurse Sinner mban pozitën e 15-të. /Gazeta Express/