Kardiologët: Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin e zemrës, praktikoni këto zakone - Gazeta Express
string(83) "kardiologet-nese-deshironi-te-permiresoni-shendetin-e-zemres-praktikoni-keto-zakone"

Kardiologët: Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin e zemrës, praktikoni këto zakone

Shneta

Gazeta Express

05/06/2024 9:18

Disa nga faktorët që ndikojnë në shëndetin e zemrës janë jashtë kontrollit tonë, si gjenetika dhe mosha, por të tjerët, si dieta dhe mënyra e jetesës, ne mund t’i menaxhojmë.

“Duke bërë ndryshime të vogla të ndërgjegjshme që janë të qëndrueshme, shëndeti i zemrës mund të përmirësohet me muaj në vite”, thotë kardiologu Dr. Nicholas Ruthmann për Parade. Ndryshimet e stilit të jetesës duhet të shihen si masa parandaluese për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, shton Dr. Carl Cameron, shkruan aol.com.

Lexo Edhe:

“Përmirësimi i shëndetit të zemrës nuk ndodh brenda natës, por ndërmarrja e disa hapave menjëherë mund të ndihmojë në përmirësimin e rezultateve shëndetësore. Për fat të keq, sëmundja e zemrës nuk mund të rikthehet sapo të diagnostikohet”, thotë Dr. Cameron.

Nga ndryshimet në dietë deri te këshillat për menaxhimin e stresit, këtu janë disa mënyra të rekomanduara nga mjeku për të filluar.

Ndaloni duhanin.

Miratoni një dietë të shëndetshme.

Ushtroni më shumë.

Flini më shumë.

Kontrolloni presionin e gjakut (duke ushtruar rreth 30 minuta në ditë pesë ditë në javë, duke mos pirë duhan, duke ngrënë një dietë të shëndetshme për zemrën, duke mbajtur nivele të ulëta të stresit dhe duke mbajtur një peshë të shëndetshme do të mbani nën kontroll presionin e gjakut dhe sheqerin në gjak).

Ulni nivelin tuaj të stresit.