Kaq e madhe është shkretëtira e saharasë, shtrihet në 10 shtete - Gazeta Express
string(62) "kaq-e-madhe-eshte-shkretetira-e-saharase-shtrihet-ne-10-shtete"

Kaq e madhe është shkretëtira e saharasë, shtrihet në 10 shtete

Lajme

Gazeta Express

04/10/2022 10:06

Sahara është shkretëtira më e madhe e nxehtë në botë.

Ajo llogaritet të jetë 9 milionë e 200 mijë kilometra katrorë, që nënkupton përafërsisht sa sipërfaqja e Kinës.

Lexo Edhe:

Shtrihet në dhjetë shtete Algjeria, Çadi, Egjipti, Libia, Mali, Mauritania, Maroku, Nigeri, Sudani dhe Tunizia.

Studimet thonë se është e vjetër mbi 4 milionë e 600 mijë vjet.

Kjo shkretëtirë ka reshje të papërfillshme shiu për shkak të klimës së saj të nxehtë.

Temperaturat shkojnë mbi 55 c, madje në raste edhe më shumë.