Kanceri i pankreasit: Mjeku shpjegon 7 simptoma të pazakonta të këtij vrasësi të heshtur - Gazeta Express
string(87) "kanceri-i-pankreasit-mjeku-shpjegon-7-simptoma-te-pazakonta-te-ketij-vrasesi-te-heshtur"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

29/03/2023 19:21

Kanceri i pankreasit: Mjeku shpjegon 7 simptoma të pazakonta të këtij vrasësi të heshtur

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

29/03/2023 19:21

Kanceri i pankreasit, i njohur edhe si ‘vrasësi i heshtur’ është një nga ato sëmundje që nuk shfaq simptoma kur sulmon për herë të parë sistemin imunitar të trupit (gjatë fazave të tij të hershme).

Sëmundja mund të prekë pankreasin tuaj, një gjëndër në bark që ndihmon në tretje. Pankreasi juaj lëshon enzima që ndihmojnë tretjen dhe prodhon hormone që ndihmojnë në menaxhimin e sheqerit në gjak. Prandaj kur organi është në telashe, shenja e parë mund të jetë dispepsi. Megjithatë, ka një arsye pse ekspertët e quajnë atë një “vrasës i heshtur”.

Lexo Edhe:

Në video, Dr Deeksha Kapoor, Konsulent, Kirurgji GI, Onkologji GI dhe Kirurgji Bariatrike, Instituti i Shkencave Digjestive dhe Hepatobiliare, Medanta, Gurugram, ka shpjeguar se si mund të identifikohen simptomat e këtij vrasësi të heshtur dhe çfarë duhet bërë për të mbajeni pankreasin të sigurt nga sëmundje dhe gjendje të tilla.

Me pak fjalë, ja çfarë kërkon doktori që të dini për shenjat dhe simptomat e kancerit të pankreasit:

Asgjë nuk shfaqet në fazat e para. Megjithatë, kur njerëzit shohin ose përjetojnë simptoma, ato shpesh janë të ngjashme me simptomat e kushteve të tjera mjekësore, të tilla si ulçera ose pankreatiti. Ndërsa kanceri rritet, këto janë disa shenja që pacienti mund të përjetojë:

-Fryrje

-Dobësi

-Humbje e oreksit

-Nauze ose të vjella

-Një ndjesi djegieje brenda stomakut

-Ënjtje e dhimbshme në stomak ose në këmbë (kryesisht ndodh për shkak të mpiksjes së gjakut).

-Ndryshimi i ngjyrës së lëkurës (mishrat dhe buzët mund të zverdhen)

Shënim: Është e rëndësishme që të kontrolloheni nga një mjek kur përjetoni ndonjë simptomë të pashpjegueshme që ju shqetëson. Shumë kushte të tjera mund të shkaktojnë këto simptoma, kështu që konsultimi me mjekun është gjëja e duhur që duhet të bëni. /Top Channel