Kampionia olimpike ukrainase suspendohet pasi refuzoi t’ia zgjaste dorën kundërshtares ruse - Gazeta Express
string(90) "kampionia-olimpike-ukrainase-suspendohet-pasi-refuzoi-tia-zgjaste-doren-kundershtares-ruse"

Sporte tjera

Gazeta Express

27/07/2023 17:47

Kampionia olimpike ukrainase suspendohet pasi refuzoi t’ia zgjaste dorën kundërshtares ruse

Sporte tjera

Gazeta Express

27/07/2023 17:47

Olga Kharlan refuzoi t’ia zgjaste dorën kundërshtares së saj, Anna Smirnova pasi e fitoi garën në Kampionatin Botëror të Skermës.

Garuesja ukrainase e skermës, Olga Kharlan është përjashtuar nga garat në Kampionatin Botëror të Skermës, që po mbahet në Itali pasi refuzoi t’ia zgjaste dorën kundërshtares së saj ruse, shkruan “Gazeta Express”.

Lexo Edhe:

Kharlan, 32 vjeçare, shënoi fitore pasi e mposhti rusen Anna Smirnova 15-7.

Katër herë kampionia botërore u përkrah nga afro 20 anëtarë të delegacionit ukrainas, të cilët po këndonin “Slava Ukraini” (Lavdi Ukrainës).

Dhe, pas meçit, kundërshtarja ruse shkoi për t’ia zgjatur dorën e majtë garueses ukrainase dhe për ta përgëzuar atë.

Sidoqoftë, Kharlan vendosi të mos e bënte të njëjtën gjë, duke ia drejtuar kundërshtares “shpatën”, ndërsa më pas u largua nga pista.

Kjo bëri që garuesja ruse të qëndronte afro 1 orë në skenë në shenjë proteste ndaj veprimit “jorespektues” të kundërshtares.

Smirnova garoi me flamur neutral pasi Rusisë nuk i lejohet pjesëmarrja në garat ndërkombëtare, ndërsa asaj iu ofrua një karrige për t’u ulur derisa po e vazhdonte protestën.

Veprimi i ruses pati efekt pasi garuesja ukrainase u përjashtua nga garat, shkruan “Gazeta Express”.

E pala ukrainase, vendimin për diskualifikimin e medalistes së artë të katërfishtë olimpike e konsideroi si “absolutisht të turpshme”.

Garuesit ukrainas po i injorojnë vazhdimisht ata rusë dhe bjellorusë pas luftës që e nisi Rusia, e përkrahur nga Bjellorusia, në Ukrainë. /Gazeta Express/