Ka filluar edicioni i parë i festivalit ‘Mitrovica International Jazz Days’ - Gazeta Express
string(73) "ka-filluar-edicioni-i-pare-i-festivalit-mitrovica-international-jazz-days"

Ka filluar edicioni i parë i festivalit ‘Mitrovica International Jazz Days’

Arte

Gazeta Express

30/08/2023 14:24

Më 28 gusht në qytetin e Mitrovicës filloi edicioni i parë i muzikës Jazz i cili do të mbahet deri më 2 shtator.

Në skenë përformuan artisti fitues i Grammy-t, Richard Bona, i shoqëruar nga MIJD BIG BAND, orkestra e përbërë nga muzikantë të talentuar nga Kosova dhe Ballkani, të udhëhequr nga dirigjenti Edon Ramadani.

Lexo Edhe:

Sheshi qendror ishte i mbushur nga turma e qytetarëve artdashës, në mesin e të cilëve ishin edhe ministri Hajrulla Çeku dhe Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey M. Havonier, përfaqësues të Ambasadës së Gjermanisë dhe asaj të Italisë, si dhe kryetari i komunës, Bedri Hamza.

Festivali shënon një rilindje të muzikës Jazz në qytetin e Mitrovicës.