Jon Saqipi sjell edhe një çmim ndërkombëtarë në Kosovë - Gazeta Express
string(54) "jon-saqipi-sjell-edhe-nje-cmim-nderkombetare-ne-kosove"

Jon Saqipi sjell edhe një çmim ndërkombëtarë në Kosovë

TV/Film

Gazeta Express

04/08/2022 23:26

Regjisori i ri, Jon Saqipi ka shënuar edhe një sukses ndërkombëtar me filmin e tij të metrazhit të shkurtër “Circle” apo rreth.

Ai ka lajmëruar nëpërmes rrjeteve sociale që ka fituar çmim në New York në festivalin “Grand New York Film Awards – USA”.

Regjisori në një intervistë për T7 kishte thënë së është në pritje edhe të një çmimi në Berlin, konkretisht në festivalin “Emerald Peacock” ku është i nominuar në të gjitha kategoritë.

Deri me tani “Circle” (Rreth) ka pasur shumë sukses nëpër festivale ndërkombëtare. Ai ka fituar në katër sosh dhe ka qenë i nominuar në disa kategori.

Ai ka fituar çmimet si; filmi më i mirë studentor në – Gold Star Movie Awards – NEW JERSEY, USA; filmi më i mirë studentor në – Mumabi International Film Festival – INDI, filmi më i mirë studentor në – Grand New York Film Awards – USA dhe titull nderi për filmin më të mire studentor në – Arrow International Film Festival – PARIS, FRANCË.

Ai po ashtu ka qenë gjysmë Finalist në kategorinë për Regjisorin më të mire në – Hollywood International Golden Age Festival që është mbajtur në New York të SHBA-vë, mandej gjysmëfinalist për filmin më të mire studentor në Palm Springs Shorts  të Kalifornisë derisa është selektuar në të gjitha kategoritë në Emerald Peacock  të Berlinit në Gjermani.

Në rolet kryesore të këtij filmi luajnë: Sherif Bega, Shengyl Ismaili, Shkumbin Veseli, Rabije Kryeziu, Fatmir Haliti. Regjia është punuar nga Jon Saqipi me asistente Qëndresë Krasniqi. Producentë i filmit është Kastriot Saqipi, kameramanë Fitim Saqipi, organizator: Bleron Hevziu, montazher Xhemail Bajrami, tonist Shqiptar Dervisholli dhe post produksion i audios, Ben Haliti. /GazetaExpress/