Jolie, një yll i pa shterruar Hollywood-i - Gazeta Express

Arte

Gazeta Express

30/06/2021 1:35

Jolie, një yll i pa shterruar Hollywood-i

Arte

Gazeta Express

30/06/2021 1:35

Angelina Jolie është një aktore fituese e Çmimit të Akademisë, e cila u bë e famshme pasi luajti në rolin e saj në Girl, Interrupted (1999), duke luajtur rolin kryesor në filmat si “Lara Croft”, si dhe “Mr. & Mrs. Smith”, “Wanted”, “Salt” dhe “Maleficent”.

Jashtë ekranit, Jolie është përfshirë dukshëm në projekte ndërkombëtare bamirësie, veçanërisht ato që përfshijnë refugjatë. Ajo shpesh shfaqet në shumë lista të “grave më të bukura” dhe ka një jetë personale që mbulohet me zell nga shtypi tabloid.

Lexo Edhe:

Angelina Jolie Voight lindi në Los Angeles, California. Në vitet e saj të hershme, Angelina filloi të merrte zanatin e aktrimit nga prindërit e saj aktorë, Jon Voight, një fitues i Oskarit dhe Marcheline Bertrand, i cili kishte studiuar me Lee Strasberg. Pamja e saj e bukur mund të burojë nga prejardhja e saj, e cila është gjermane dhe sllovake nga ana e babait të saj dhe franceze-kanadeze, holandeze, dhe polake nga ana e nënës. Në moshën njëmbëdhjetë vjeç, Angelina filloi të studionte në Institutin e Teatrit Lee Strasberg, ku ajo u pa në disa prodhime skenike. Ajo ndërmori disa studime filmi në Universitetin e New York-ut dhe më vonë u bashkua me Grupin e njohur Met Theatre në Los Angeles. Në moshën 16 vjeç, ajo mori një karrierë në modelim dhe u shfaq në disa video muzikore.

Në mesin e viteve 1990, Jolie u shfaq në filma të ndryshëm ku mori lavdata, përfshirë “Hackers” dhe “Foxfire”. Vlerësimi i saj kritik u rrit kur ajo luajti role të rëndësishme në filmat e bërë për “TV True Women”, dhe në “George Wallace” i cili i fitoi asaj një çmim Golden Globe dhe një nominim Emmy. Nderimi i Jolie u rrit edhe më shumë kur ajo luajti rolin kryesor në prodhimin e HBO, “Gia”. Kjo ishte historia e vërtetë e jetës së supermodeles Gia Carangi, një fëmijë i egër i ndjeshëm, i cili ishte i paturpshëm dhe nevojtar dhe i cili e kishte të vështirë për të trajtuar suksesin profesional dhe vdekjet e njerëzve që ishin afër saj. Carangi u përfshi me drogë dhe për shkak të zakoneve të saj të përdorimit të gjilpërave, ajo u bë, në moshën 26 vjeçe, një nga të famshmit e parë që vdiq nga AIDS. Performanca e Jolie në “Gia” përsëri fitoi një çmim Golden Globe dhe një tjetër nominim Emmy, dhe ajo gjithashtu fitoi një SAG Award.

Në vitin 2000, Jolie u kërkua të luante në “Lara Croft: Tomb Raider (2001)”. Në fillim, ajo shprehu mosinteresim, por më pas vendosi që trajnimi i kërkuar për rolin atletik ishte intrigues. Karakteri i Croft është tërhequr nga një video-lojë e njohur. Lara Croft ishte një kryqëzim midis Indiana Jones dhe James Bond. Kur filmi u lansua, kritikët nuk patën përshtypje për produktin përfundimtar, por vlerësimi i kritikëve nuk ishte qëllimi i filmit. Publiku pagoi 275 milionë dollarë për biletat e teatrit për të parë një Jolie të pasionuar që portretizonte Lara Croft aventureske. Babai i Jolie, Jon Voight u shfaq në “Croft”, dhe gjatë xhirimeve pati një afrim të shkurtër midis babait dhe vajzës.

Një nga vendet e xhirimeve të filmit Croft ishte Cambodia. Ndërsa ishte atje, Jolie ishte dëshmitare e bukurisë natyrore, kulturës dhe varfërisë së atij vendi. Ajo e konsideroi këtë një përvojë të hapjes së syve dhe kështu filloi kapitulli humanitar i jetës së saj. Jolie filloi të vizitonte kampet e refugjatëve në të gjithë botën dhe filloi të emërohej zyrtarisht si Ambasadore e Vullnetit të Mirë për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR). Disa nga përvojat e saj janë shkruar dhe botuar në librin e saj popullor “Shënime nga Udhëtimet e Mia”, fitimet e të cilit shkojnë në UNHCR.