Ja si të humbisni kilogramët e festave - Gazeta Express
string(38) "ja-si-te-humbisni-kilogramet-e-festave"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

02/01/2023 18:44

Ja si të humbisni kilogramët e festave

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

02/01/2023 18:44

Keni shtuar peshë gjatë pushimeve? Mos i injoroni disa kilogramë apo gramë më tepër sepse ato mund të shtohen dhe më pas do të duhet kohë për t’i humbur.

Fillimisht në mëngjes hani bukë 100% integrale, djath ose vezë (maksimumi 4 vezë në javë), kos ose qumësht me drithëra. Mos i anashkaloni frutat (2-3 fruta në ditë) të cilat gjithashtu mund të plotësojnë nevojën tuaj për ëmbëlsira.

Lexo Edhe:

Hani një vakt kryesor dhe një vakt të lehtë në ditë. Sigurohuni që ta hani darkën tuaj relativisht herët dhe të paktën 2-3 orë para se të shkoni në shtrat. Vakti i lehtë i ditës duhet të përmbajë perime me bollëk. Një zgjedhje shumë e mirë janë edhe supat me perime, të cilat janë shumë më të këndshme se sa një sallatë. Mos i rëndoni me shumë yndyrë si krem apo gjalpë.

Reduktoni marrjen e mishit të kuq në maksimum 1 herë në javë.  Mos harroni bishtajoret. Janë ushqyese kur nuk gatuhen me shumë vaj, konsumojini të paktën njëherë në javë.

Mundohuni të pini alkool, sidomos nëse e keni tepruar gjatë pushimeve. Nëse arrini të filloni me abstenim të plotë për ëmbëlsirat, rezultati juaj do t’ju habisë. Shmangia e sheqerit ndihmon në reduktimin e yndyrës në trup.  Pini shumë ujë.  Mos harroni stërvitjen.  Edhe vetëm ecja për 30 minuta, 5 ditë në javë do të bëjë një ndryshim. Dhe ushtrimet jo vetëm që ndihmojnë në humbjen e peshës, por janë aleati juaj më i mirë në mbajtjen e një peshe të shëndetshme trupore./tvklan.al