Ja si ndikon cikli menstrual në gjumin tuaj - Gazeta Express
string(43) "ja-si-ndikon-cikli-menstrual-ne-gjumin-tuaj"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

18/07/2022 22:32

Ja si ndikon cikli menstrual në gjumin tuaj

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

18/07/2022 22:32

Po luftoni për të fjetur? Mund të jetë për shkak të ciklit tuaj menstrual.

Rreziku i pagjumësisë gjatë gjithë jetës është 40% më i lartë për gratë sesa për burrat – dhe kjo ka të ngjarë të jetë për shkak të luhatjeve të hormoneve. Mjeku i përgjithshëm privat dhe specialisti i menopauzës, fitues i çmimeve, Dr Sumi Soori, i cili punon me markën e gjumit Simba, thotë: “Problemet e gjumit të femrave janë të lidhura shumë me nivelet e hormoneve që luhaten gjatë gjithë ciklit mujor të një gruaje dhe mund të çekuilibrohen.

Lexo Edhe:

“Duke ndjekur ciklin tonë menstrual, mund të jetë e mundur të përmirësojmë gjumin tonë vetëm me vetëdijen për atë që po ndodh me trupin tonë. Estrogjeni, progesteroni, kortizoli dhe melatonina janë hormonet kryesore që ndikojnë në gjumin.Në periudha të ndryshme të ciklit tuaj do të ndiheni ndryshe, si fizikisht ashtu edhe emocionalisht, gjë që më pas do të ndikojë në cilësinë tuaj të gjumit.”

Ekzistojnë katër pjesë kryesore në ciklin menstrual – ja se si çdo fazë ndikon në gjumin dhe çfarë mund të bëni për të.

Faza e parë- Kjo është kur ju keni menstruacionet.

Në fillim të ciklit, nivelet e estrogjenit dhe progesteronit janë të ulëta, që do të thotë se gjumi mund të jetë i vështirë ose sfidues pak para ose gjatë menstruacioneve. Gjeni kohë për vetëkujdes që redukton stresin – qoftë ky meditim apo vetëm pak kohë vetëm. Kur kemi shumë stres, ne çlirojmë shumë kortizol që pengon prodhimin e estrogjenit dhe progesteronit dhe ekuilibrin e tij që ndikon në gjumin tonë.

Faza e dytë – Kjo fazë zgjat deri në gjashtëmbëdhjetë ditë. Gjumi në përgjithësi përmirësohet në këtë kohë direkt pas një periode.

Progesteroni na mban të qetë dhe të relaksuar. Rriteni atë në mënyrë natyrale me ushqime të pasura me magnez, si çokollata e zezë, qumështi, karotat, avokadot dhe salmoni, ndërsa nivelet janë më të ulëta. Nëse ndiheni tepër të kulluar ose të lodhur gjatë ose menjëherë pas menstruacioneve, merrni në konsideratë testimin e niveleve tuaja të hekurit për anemi dhe hani ushqime të pasura me hekur, si mishi i kuq, spinaqi ose fasulet e veshkave gjatë këtyre ditëve.

Faza e tretë – Kjo fazë ndodh në mes të ciklit, ose afërsisht 14 ditë para menstruacioneve të ardhshme, duke zgjatur vetëm dy deri në tre ditë.

Shkaktohet nga nivelet e larta të hormonit luteinizues. Dr Sumi thotë: “Ju mund të gjeni se keni gjumin më të mirë të muajit gjatë kësaj faze.” Kënaquni të qëndroni zgjuar deri vonë dhe të shoqëroheni nëse kjo është ajo që ju pëlqen të bëni – kjo është koha e përsosur e muajit për të. Provoni një jorgan dhe pizhame më të lehta pasi temperatura e trupit tuaj fillon të rritet.

Faza e katërt – Kjo është kur njerëzit priren të përjetojnë PMS.

Dr Sumi thotë: “Me luhatje të niveleve të hormoneve, mund të përjetoni djersitje natën ose të zbuloni se gjumi juaj është i fragmentuar ose i prishur. Ju mund të mendoni se është më e vështirë të arrini dhe të qëndroni në gjumë – ose të keni ditë të shqetësuara që çojnë në menstruacionet tuaja. Sasia e gjumit REM – që është kur kemi më shumë ëndrra – është më pak në këtë pjesë të ciklit menstrual. Energjia juaj bie dhe ju mund të ktheheni nga brenda – dhe mund të ndiheni më të përgjumur gjatë ditës.”