Ja pse duhet të hani mjaltë dhe hudhër me stomakun bosh - Gazeta Express
string(55) "ja-pse-duhet-te-hani-mjalte-dhe-hudher-me-stomakun-bosh"

Ja pse duhet të hani mjaltë dhe hudhër me stomakun bosh

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

09/05/2024 21:16

Konsumimi i mjaltit me hudhër çdo mëngjes sjell një sërë përfitimesh shëndetësore, pasi këto dy ushqime natyrale konsiderohen si antibiotikë natyralë efektivë.

Kombinimi i tyre është një ilaç natyral i shkëlqyer në luftën kundër kushteve të ndryshme, duke përfshirë ftohjen, gripin dhe sëmundje të tjera.

Lexo Edhe:

Përbërjet e squfurit në hudhër dhe lëndët ushqyese në mjaltë kanë një efekt antikoagulant, duke tonifikuar kështu venat dhe duke parandaluar trombozën dhe variçet. Alicina, e pranishme në hudhër, kontribuon në detoksifikimin e gjakut, largon kolesterolin e tepërt dhe rregullon trigliceridet.

Ajo që e bën këtë kombinim veçanërisht të përshtatshëm është aftësia për ta përgatitur paraprakisht dhe për ta ruajtur për një kohë të gjatë, duke e bërë atë një opsion praktik që është gjithmonë pranë. Rekomandohet ta konsumoni këtë përzierje për shtatë ditë rresht për të përjetuar rezultate mbresëlënëse.

Mjalti organik ose i papërpunuar ofron një bollëk antioksidantësh, enzimash dhe mineralesh, duke përfshirë hekurin, zinkun, kaliumin, kalciumin, fosforin, magnezin dhe selenin. Është gjithashtu i pasur me vitamina B6, tiaminë, riboflavinë dhe niacinë. Përveç kësaj, ai mbështet tretjen, ul nivelin e kolesterolit dhe siguron energji të jashtëzakonshme për trupin dhe mendjen, transmeton ABP News.

Hudhra, nga ana tjetër, është një ushqim me pak kalori, por me vlera ushqyese, i pasur me mangan, vitaminë B6, selen dhe fibra vegjetale. Si një përforcues natyral i sistemit imunitar, hudhra ndihmon në luftimin e infeksioneve dhe për të ruajtur vetitë e saj ushqyese, rekomandohet të konsumoni hudhër të papërpunuar, pasi gatimi mund të zvogëlojë efektivitetin e saj.