Izraeli vret udhëheqësin e dytë të Xhihadit Palestinez, rritet numri i viktimave - Gazeta Express
string(79) "izraeli-vret-udheheqesin-e-dyte-te-xhihadit-palestinez-rritet-numri-i-viktimave"

Lajme

Gazeta Express

07/08/2022 17:12

Izraeli vret udhëheqësin e dytë të Xhihadit Palestinez, rritet numri i viktimave

Lajme

Gazeta Express

07/08/2022 17:12

Izraeli ka vrarë një militant të dytë të lartë nga grupi i Xhihadit Islamik Palestinez, ndërsa numri i të vdekurve vazhdon të rritet nga sulmet ajrore në Gaza.

Gjashtë fëmijë dhe disa luftëtarë të PIJ-së – përfshirë udhëheqësit Khaled Mansour dhe Tayseer Jabari – janë në mesin e 31 palestinezëve të raportuar se kanë vdekur, sipas BBC.

Lexo Edhe:

Rreth 600 raketa dhe mortaja palestineze janë hedhur në drejtim të Izraelit që nga e premtja, tha një zyrtar izraelit. Izraeli thotë se nisi operacionet për shkak të “kërcënimit të menjëhershëm” nga PIJ.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës që nga një konflikt 11-ditor në maj 2021 që la të vdekur më shumë se 200 palestinezë dhe një duzinë izraelitë.

Ushtria izraelite paralajmëron se ky operacion i fundit – i koduar Breaking Daën – mund të zgjasë për një javë.

Të dielën, raketat palestineze të lëshuara nga Rripi i Gazës arritën në Jerusalem për herë të parë që nga konflikti i vitit 2021.

Sulmet erdhën pasi Izraeli vrau udhëheqësin e lartë të PIJ-së Khaled Mansour në një sulm ajror në një shtëpi në kampin e refugjatëve Rafah në Gazën jugore.

Komandanti i kishte mbijetuar më parë pesë tentativave për vrasje nga ushtria izraelite, e cila e akuzoi atë për planifikimin e operacioneve militante jashtë Gazës.

Si dhe sulmet ajrore në Gaza, ku Izraeli tha se objektivat e tij përfshinin një rrjet tunelesh PIJ, ka pasur bastisje të vazhdueshme arrestimi në Bregun Perëndimor të pushtuar. Dhjetra anëtarë të PIJ janë arrestuar, sipas Izraelit.