Izraeli thotë se do të kundërpërgjigjet, Irani kërcënon se do të hakmerrej "brenda sekondash" - Gazeta Express
string(90) "izraeli-thote-se-do-te-kunderpergjigjet-irani-kercenon-se-do-te-hakmerrej-brenda-sekondash"

Lajme

Gazeta Express

16/04/2024 13:47

Izraeli thotë se do të kundërpërgjigjet, Irani kërcënon se do të hakmerrej “brenda sekondash”

Lajme

Gazeta Express

16/04/2024 13:47

Kabineti i luftës i Izraelit do të mblidhet të martën për të diskutuar përgjigjen e tij ndaj sulmit me dronë dhe raketa të Iranit, tha një zyrtar izraelit për CNN.

Do të jetë mbledhja e pestë e kabinetit të luftës që kur Teherani nisi një seri sulmesh ndaj Izraelit mbrëmjen e së shtunës, në përgjigje të një sulmi të dyshuar izraelit në konsullatën iraniane në Damask, Siri, në fillim të këtij muaji, përcjell Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Sulmi i fundjavës ishte i paprecedentë. Ishte hera e parë që Irani qëlloi drejtpërdrejt në Izrael nga toka e tij, ndërsa tensionet rajonale po shpërthejnë.

Reuters, ndërkaq, raporton se shefi i shtabit të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Herzi Halevi, ka dhënë konfirmimin më të qartë deri më tani se Izraeli do të kundërpërgjigjet, duke thënë se “ky lëshim i kaq shumë raketave, raketave të lundrimit dhe dronëve në territorin izraelit do të përballet me një përgjigje”.

Presidenti i Iranit Ebrahim Raisi raportohet të ketë thënë në një telefonatë me emirin e Katarit se “ne tani deklarojmë kategorikisht se veprimi më i vogël kundër interesave iraniane sigurisht që do të përballet me një përgjigje të ashpër, të përhapur dhe të dhimbshme kundër të gjithë autorëve të saj”.

Në televizionin shtetëror në Iran, zëvendësministri i Jashtëm Ali Bagheri Kani tha se vendi i tij nuk do të presë 12 ditë për t’iu përgjigjur një sulmi tjetër izraelit, por do të hakmerret brenda “disa sekondash”.

Ka pasur thirrje të përhapura për përmbajtje në komunitetin ndërkombëtar, që po përpiqet ta shmangë përshkallëzimin e situatës pasi Teherani nisi sulmin e tij të parë të drejtpërdrejtë kundër Izraelit. Irani fajëson Izraelin për një sulm në konsullatën e tij në Damask më 1 prill, që vrau figura të larta ushtarake. Izraeli as nuk e ka konfirmuar e as mohuar se ka kryer sulmin brenda Sirisë.

Kabineti i luftës i Izraelit përbëhet nga kryeministri Benjamin Netanyahu, ministri i tij i mbrojtjes, Yoav Gallant dhe Benny Gantz, ish-ministri i mbrojtjes dhe rivali i Netanyahut.