Izraeli bllokohet nga protestat pasi papunësia u rrit në 21% - Gazeta Express

Izraeli bllokohet nga protestat pasi papunësia u rrit në 21%

Lajme

Gazeta Express

12/07/2020 18:45

Mijëra izraelitë protestuan në Tel Aviv të shtunën për “reagimin jo adekuat të qeverisë ndaj krizës ekonomike të shkaktuar nga epidemia e koronavirusit”.

Në përputhje me kufizimin e tubimeve publike, policia kufizoi numrin e njerëzve që ata lejuan të hynin në Sheshin Rabin në Tel Aviv për një tubim, ndërsa rrugët përreth ishin plot me protestues që mbanin maska ​​mbrojtëse.

“Unë kam 40 punëtorë pa të ardhura, pa para. Ne kemi nevojë që qeveria të pompojë paratë tona derisa të kthehemi në normalitet. Ne nuk kemi punuar që nga mesi i marsit, e gjithë prilli, maji, qershori, korriku dhe gushti duket se do të jenë një fatkeqësi”, tha Michal Gaist. Casif, nënkryetar i një kompanie.

Papunësia u rrit në 21 përqind

Që nga futja e karantinës së pjesshme në mars, papunësia në Izrael është rritur në 21 përqind, dhe paketat e ndihmave të premtuara nga qeveria po arrijnë ngadalë të gjithë izraelitët që kanë frikë se do të jenë në prag të shkatërrimit ekonomik.

Për shkak të një kërcimi të ri në numrin e pacientëve pas rihapjes së ekonomisë, Kryeministri Benjamin Netanyahu përsëri prezantoi një seri kufizimesh këtë javë, të cilat mbyllën përsëri disa kompani.

Që nga fillimi i pandemisë në Izrael, virusi ka prekur më shumë se 37,000 njerëz. Gati 19,000 pacientë u shëruan, ndërsa 354 u shuan. Në 24 orët e fundit, Izraeli ka regjistruar afro 1200 të infektuar të rinj.