Iu rrëzuan në ajër pothuaj të gjitha raketat, shefi i ushtrisë së Iranit thotë se i kanë dhënë fund sulmit - Gazeta Express
string(105) "iu-rrezuan-ne-ajer-pothuaj-te-gjitha-raketat-shefi-i-ushtrise-se-iranit-thote-se-i-kane-dhene-fund-sulmit"

Iu rrëzuan në ajër pothuaj të gjitha raketat, shefi i ushtrisë së Iranit thotë se i kanë dhënë fund sulmit

Lajme

Gazeta Express

14/04/2024 10:11

Sardar Bagheri, shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Iranit tha se Irani i dërgoi një mesazh Shteteve të Bashkuara përmes ambasadës zvicerane duke paralajmëruar Uashingtonin se nëse bashkëpunon me Izraelin në veprimet e tyre të ardhshme të mundshme, bazat amerikane “nuk do të kenë asnjë siguri” dhe do të “trajtohen.”

Bagheri tha se nga këndvështrimi i Iranit, operacioni ushtarak kundër Izraelit “ka përfunduar”.

Lexo Edhe:

Megjithatë, ai theksoi se forcat e armatosura iraniane mbeten në gatishmëri të lartë dhe janë të përgatitura të “veprojnë nëse është e nevojshme”. Kështu tha ai në një interviste në televizionin shtetëror IRINN të dielën, transmeton CNN.

“Nëse regjimi sionist përgjigjet, operacioni ynë i ardhshëm do të jetë shumë më i madh”, tha Bagheri.

Regjimi sionist është një referencë iraniane për Izraelin.

“Veprimet e Izraelit në konsullatë u dënuan kështu që duhej të jepej një përgjigje”, shtoi Bagheri.