Ish-ministri i MPB-së: Serbia e pafuqishme të përballet me NATO - Gazeta Express
string(62) "ish-ministri-i-mpb-se-serbia-e-pafuqishme-te-perballet-me-nato"

Lajme

Gazeta Express

18/06/2024 8:24

Ish-ministri i MPB-së: Serbia e pafuqishme të përballet me NATO

Lajme

Gazeta Express

18/06/2024 8:24

Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në vëmendje se në skenarët e Rusisë qëndrojnë planet për destabilizimin e disa shteteve të rajonit.

I ashtuquajturi “Kuvend panserb” dhe deklaratat kërcënuese që ai prodhoi, sipas ish-ministrit të Brendshëm të Kosovës, Bejtush Gashi, legjitimuan paralajmërimet ish-shefit të Aleancës Veriatlantike.

Lexo Edhe:

“Realiteti i sotëm dikton dhe një përgjigje ndaj rrezikut për një ballafaqim ushtarak mes ushtrisë së Serbisë dhe misioneve të NATO-s, në Kosovë dhe Bosnjë”.

Gashi e konsideron të nevojshëm një përgatitje treplanëshe për reagim.