Ish-kampioni rus i botës në boks thirret në luftë kundër Ukrainës, kjo është përgjigjja e tij - Gazeta Express
string(92) "ish-kampioni-rus-i-botes-ne-boks-thirret-ne-lufte-kunder-ukraines-kjo-eshte-pergjigjja-e-tij"

Ish-kampioni rus i botës në boks thirret në luftë kundër Ukrainës, kjo është përgjigjja e tij

Boks

Gazeta Express

30/09/2022 9:30

Ish-kampioni i botës në peshën e rëndë, Nikolai Valuev, ka zbuluar se është thirrur të luftojë për ushtrinë ruse të Vladimir Putin në Ukrainë.

Valuev ishte dy herë kampion i WBA-së, dhe është kampioni më i gjatë dhe më i rëndë i botës ndonjëherë, duke qëndruar në 2.13.

Lexo Edhe:

Ai luftoi me David Haye në vitin 2009, duke humbur ndaj britanikut me vendim të gjyqtarëve, transmeton Gazeta Express.

Kjo doli të ishte lufta e tij e fundit dhe ai u zhvendos në politikë për t’u bërë anëtar i parlamentit në Partinë Rusia e Bashkuar e Putinit dy vjet më vonë.

Ai tani ka shpjeguar se është thirrur në ushtri dhe po planifikon të regjistrohet javën e ardhshme.

“Për mendimin tim, të gjithë kanë marrë një thirrje, kam marrë gjithashtu një thirrje. A do të shkoj? Sigurisht, tani do të shkoj në zyrën e regjistrimit.  E mora thirrjen menjëherë përpara udhëtimit tim në Donbas dhe nuk isha në shtëpi. Javën e ardhshme do të shkoj patjetër dhe do të paraqitem në zyrën e regjistrimit”, u shpreh Valuev. /Gazeta Express/