Irani në proces të ndërtimit të armëve bërthamore, kërkohen masa urgjente - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

17/01/2021 10:41

Me i fundit

dpt

Irani në proces të ndërtimit të armëve bërthamore, kërkohen masa urgjente

Lajme

Gazeta Express

17/01/2021 10:41

Irani është në proces të ndërtimit të armëve bërthamore dhe është urgjente që Teherani dhe Uashingtoni të kthehen në një marrëveshje bërthamore të vitit 2015”, citohet të ketë thënë ministri i jashtëm i Francës në një intervistë të botuar të shtunën.

Irani ka përshpejtuar shkeljet e marrëveshjes bërthamore dhe në fillim të këtij muaji filloi të shtynte përpara planet për tu pasuruar me uranium me 20% në uzinën e tij nëntokësore bërthamore Fordow. Ky është niveli që Teherani arriti përpara se të bënte marrëveshjen me fuqitë botërore për të përmbajtur ambiciet e saj të diskutueshme bërthamore.

Shkeljet e Republikës Islamike të marrëveshjes bërthamore që kur Presidenti Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga ajo në 2018 dhe më pas vendosi sanksione ndaj Teheranit, mund të komplikojë përpjekjet e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

“Kjo duhet të ndalet sepse Irani është në procesin e marrjes së kapacitetit bërthamor (të armëve)”, raporton Reuters.

“Administrata Trump zgjodhi atë që e quajti fushata e presionit maksimal mbi Iranin. Rezultati ishte që kjo strategji vetëm rriti rrezikun dhe kërcënimin, ”tha Le Drian për gazetën Journal du Dimanche.

Diplomatët perëndimorë kanë thënë se shkeljet e përsëritura të Iranit tashmë kanë ulur “kohën e shpërthimit” në shumë më pak se një vit.

Por, Irani mohon çdo qëllim për të armatosur programin e tij bërthamor.