Intervistë/ Gabriel Garcia Marquez, tetor 1991 - Gazeta Express
string(44) "interviste-gabriel-garcia-marquez-tetor-1991"

Arte

Gazeta Express

28/06/2022 15:39

Intervistë/ Gabriel Garcia Marquez, tetor 1991

Arte

Gazeta Express

28/06/2022 15:39

I lindur në fshatin kolumbian të Aracataca në 1927,Gabriel García Márquez la gjurmën e tij si mjeshtër i romanit modern me botimin e Cien años de soledad në 1967 (botuar në anglisht si Njëqind vjet vetmi në 1970). Puna e tij u shpërblye me çmimin ‘Nobel’ për Letërsi në vitin 1982. Në këtë intervistë ai flet për vizionin e tij personal për Amerikën Latine dhe evokon disa nga temat kryesore të punës së tij, në të cilat elementet e fantazisë dhe të ‘të mrekullueshmes’ përzihen me realitetin më banal për t’i dhënë jetës së përditshme një dimension mitik dhe universal. Gabriel Garcia Marquez vdiq më 17 prill, 2014 në Meksikë.

Intervista e realizuar nga Manuel Osorio, gazetar peruan

Lexo Edhe:

Në Amerikën Latine kultura të ndryshme janë bashkuar për të krijuar diçka të re dhe të pasur. A janë amerikanët latinë të vetëdijshëm për këtë ndërthurje?

 Duke folur për veten time, u bëra i vetëdijshëm për këtë vetëm disa vite më parë, edhe pse përvoja ime si shkrimtar dhe kontaktet e mia të shpeshta me shoqëri dhe sisteme të ndryshme politike më kanë rritur të kuptuarit e aspekteve të tjera të kulturës së Amerikës Latine. Kur po udhëtoja në Afrikë, vura re ngjashmëri midis disa formave të artit popullor atje dhe atyre të vendeve të ndryshme të Karaibeve. Kjo më dha një kuptim më të qartë të situatës sonë kulturore si dhe të marrëdhënies midis elementeve të kulturave të ndryshme në përgjithësi. Nëpërmjet njohurive të tilla, ju mund të zbuloni se çfarë është unike dhe çfarë është universale në një kulturë. Ekziston një rrjet i tërë lidhjesh midis popujve për të cilat ata nuk mund të jenë domosdoshmërisht të vetëdijshëm.

A nuk është kjo pikënisja e romaneve tuaja? Madje, tema e tyre kryesore?

Nuk isha vërtet i vetëdijshëm për ndikimin multikulturor kur po i shkruaja ato. Më erdhi vetë. Vetëm më pas kuptova se thuajse pa dashje kishte elemente të kësaj përzierjeje kulturore në punën time, elemente që kishin hyrë gradualisht teksa shkruaja. Në Amerikën Latine ndikime të ndryshme janë përzier dhe përhapur në të gjithë kontinentin: kultura perëndimore, prania afrikane, madje edhe disa elemente orientale, të gjitha të shtuara në traditën vendase, parakolumbiane. Kjo është arsyeja pse nuk mendoj se mund të flitet për një kulturë meksikane apo kolumbiane si të tillë. Duke folur personalisht, nuk e mendoj më veten si kolumbian; Para së gjithash, unë jam latino-amerikan dhe jam krenar për këtë. Më duhet të shtoj se është gabim të mendosh për historinë e Amerikës Latine si fillim me pushtimin spanjoll. Ky është një këndvështrim kolonial. Nuk duhet të harrojmë kurrë se kombet e farkëtuara nga mëkëmbësit spanjollë ishin rezultat i vendimeve arbitrare nga jashtë, jo të nevojave tona të veçanta. Për të kuptuar problemet tona aktuale, duhet të kthehemi në kohën para pushtimit. Kufijtë që u hodhën midis vendeve të Amerikës Latine u krijuan vetëm për të na manipuluar dhe ende, sa herë që ka nevojë, klithma e nacionalizmit ngrihet. Natyrisht, kjo vetëm na vendos kundër njëri-tjetrit, na ndalon të shohim dhe të ndjejmë problemet që kemi të përbashkëta. Secili vend ka rrethanat e veta të veçanta, por ajo që ka vërtet rëndësi është identiteti ynë themelor i përbashkët.

Pra, a ekziston një gjë e tillë si një kulturë e Amerikës Latine?

Sigurisht që nuk mendoj se mund të thuhet se ka një kulturë homogjene të Amerikës Latine. Për shembull, në Amerikën Qendrore, rajonin e Karaibeve, ka një ndikim afrikan që ka rezultuar në një kulturë të ndryshme nga ajo e vendeve me një popullsi të konsiderueshme indigjene, si Meksika apo Peruja. Ju mund të bëni një pikë të ngjashme për shumë vende të tjera të Amerikës Latine. Në Amerikën e Jugut, Venezuela dhe Kolumbia kanë më shumë të përbashkëta me Karaibe sesa me Indianët e Andeve, edhe pse të dy vendet kanë një popullsi indiane të tyren. Në Peru dhe Ekuador, ka një divergjencë midis rajoneve bregdetare dhe maleve. Situata të ngjashme ekzistojnë në të gjithë kontinentin. Këto ndikime të ndryshme bashkohen për t’i dhënë qytetërimit të Amerikës Latine aromën e tij të veçantë, veçantinë e tij në raport me kulturat e tjera të botës.

Çfarë roli luan ndikimi spanjoll në këtë kontekst?

Nuk mund të mohohet fuqia e ndikimit spanjoll në Amerikën Latine dhe ndikimi portugez në Brazil. Është aty në çdo aspekt të jetës sonë. Ne madje flasim spanjisht kastiliane. Është një ndikim shumë i pasur, qoftë edhe i diskutueshëm që shpesh nënçmohet. Edhe pse trashëgimia është pjesë e personalitetit tonë kulturor, ekziston një mosbesim ndaj gjithçkaje spanjolle në Amerikën Latine që ndërlikon gjithçka dhe më duket se është e tepruar dhe e rrezikshme. Përsa më përket mua, jam krenar që e kam trashëguar atë kulturë, nuk më vjen turp në asnjë mënyrë. Kolonizimi spanjoll nuk është më problem sot. Është e vërtetë që jemi krijuar në një farë mënyre nga një tejmbushje evropiane, por ne nuk jemi thjesht një kopje e Evropës. Amerika Latine është sërish diçka tjetër.

Nga lindi dëshira për të shkruar, frymëzimi nepër tregime që na dha ‘Njëqind vjet vetmi’, ‘Vjeshta e patriarkut’, ‘Kronika e një vdekjeje të parathënë’, ‘Dashuria në kohën e kolerës’…?

 Mendoj se e gjitha vjen nga nostalgjia.

Nostalgji për fëmijërinë tuaj? Për vendin tuaj?

Nostalgji për vendin tim dhe për vetë jetën. Kam pasur një fëmijëri të jashtëzakonshme, i rrethuar nga njerëz me shumë imagjinatë dhe supersticiozë, njerëz që jetonin në një botë të mjegullt të populluar nga fantazma. Për shembull, gjyshja ime përdorte krejt në mënyrë të pavetëdijshme të më tregonte histori natën që do të më ngrinin flokët.

Gjyshi juaj duket se ka qenë diçka si ‘një legjendë familjare’. A ka luajtur ai një rol të rëndësishëm në fëmijërinë tuaj?

Ai ishte një plak gjigant që dukej i pezulluar në kohë dhe në kujtesë, dhe unë e doja shumë atë. Ai vdiq kur unë isha tetë vjeç dhe isha shumë i mërzitur. Ai më tregonte për jetën e tij dhe gjithçka që kishte ndodhur në fshat dhe rrethinë që nga kohëra të lashta. Ai përshkroi me detaje luftërat në të cilat kishte luftuar dhe masakrat e tmerrshme në plantacionet e bananeve në vitin kur linda unë, masakra që lanë një gjurmë të qëndrueshme në historinë kolumbiane.

A ka ndikuar edhe nëna juaj që të bëheni shkrimtar?

Ajo është një grua magjepsëse. Kur dikush e pyeti për mua se çfarë ia atribuonte talentin e djalit të saj, ajo u përgjigj pa qepallë “Scott’s Emulsion” [tonik për fëmijë]. Ka një tjetër anekdotë zbuluese. Unë kam disa vëllezër. Epo, sa herë që njëri prej nesh merr një avion, ajo ndez një qiri dhe thotë një lutje që gjithçka të jetë në rregull. Por ne nuk jetojmë më të gjithë në shtëpi dhe herën e fundit që e pashë më tha: “Tani mbaj gjithmonë një qiri të ndezur, në rast se dikush nga ju merr një avion pa e ditur unë”. E gjithë familja ime është shumë e rëndësishme për mua dhe të gjitha ato shfaqen në një mënyrë apo tjetër në shkrimet e mia. Nuk harroj kurrë se jam djali i një punonjësi postar në Aracataca.

Fillimisht keni ardhur nga Karaibet dhe librat tuaj pasqyrojnë jetën e ethshme dhe të tejmbushur të rajonit. A është aty ku e gjetët realizmin magjik që e ka bërë punën tuaj kaq të njohur në mbarë botën?

Në Karaibe ka një simbiozë të përsosur – mirë, le të themi një më evidente se diku tjetër – mes njerëzve, jetës së përditshme dhe botës natyrore. Unë u rrita në një fshat të fshehur mes kënetave dhe pyjeve të virgjër në bregun verior kolumbian. Era e bimësisë atje është e mjaftueshme për t’ju kthyer stomakun. Është një vend ku deti kalon nëpër çdo nuancë blu të imagjinueshme, ku ciklonet i bëjnë shtëpitë të fluturojnë larg, ku fshatrat shtrihen nën pluhur dhe ajri ju djeg mushkëritë. Për popujt e Karaibeve, katastrofa natyrore dhe tragjedia njerëzore janë pjesë e jetës së përditshme. Duhet shtuar se zona është e zhytur në mitet e sjella nga skllevërit, të përziera me legjendat indiane dhe imagjinatën andaluziane. Rezultati është një mënyrë shumë e veçantë për të parë gjërat, një konceptim i jetës që sheh të mrekullueshmen’ në gjithçka. E gjen jo vetëm në romanet e mia, por edhe në veprat e Miguel Angel Asturias në Guatemalë dhe Alejo Carpentier në Kubë. Ka një anë të mbinatyrshme të gjërave, një lloj realiteti që injoron ligjet e arsyes, ashtu si në ëndrra. Një herë shkrova një histori për Papën duke vizituar një fshat të largët kolumbian, diçka që dukej krejt e pamundur në atë kohë. Epo, disa vjet më vonë Papa vizitoi Kolumbinë.

Duke pasur parasysh ndikimet që keni përshkruar, praninë e ‘mrekullive’ në punën tuaj, a mendoni se kritikët janë të justifikuar t’ju përshkruajnë si një shkrimtar fantazi, si barok?

Në Karaibe dhe në përgjithësi në Amerikën Latine, ne i konsiderojmë të ashtuquajturat situata magjike pjesë të jetës së përditshme, si çdo aspekt tjetër i realitetit. Na duket krejt e natyrshme të besojmë në shenja, telepati, parandjenja, një mori besëtytnish dhe mënyra fantastike për t’u pajtuar me realitetin. Unë kurrë nuk përpiqem të shpjegoj apo justifikoj fenomene të tilla në librat e mi. Unë e shoh veten si realist, të pastër dhe të thjeshtë.

Marrëdhënia midis Evropës dhe Amerikës Latine ka qenë gjithmonë plot me keqkuptime të padobishme. A mendoni se është e nevojshme të sqarojmë marrëdhëniet dhe të lëmë pas ndjenjat e këqija nëse duam të arrijmë një ekuilibër të ri midis Veriut dhe Jugut?

Problemet me të cilat përballet kontinenti ynë janë aq të mëdha saqë na pengojnë t’i shohim gjërat qartë, edhe pse jemi në mes të situatës. Pra, nuk është për t’u habitur nëse Evropës, e zhytur në spektaklin e kulturës së saj, i mungojnë mjetet adekuate për të na kuptuar. Evropianët kanë trashëguar një traditë të madhe racionaliste dhe është e pritshme që ata të na gjykojnë vazhdimisht sipas kritereve të tyre, pa marrë parasysh dallimet që ekzistojnë në gjerësi të tjera. Nuk është për t’u habitur as nëse ata nuk arrijnë të kuptojnë se nevoja për prosperitet dhe një ndjenjë identiteti ndihet po aq fort në Amerikën Latine, ose në Afrikë dhe Azi, siç ishte dikur në Evropë dhe ende sot. Megjithatë, çdo përpjekje për të interpretuar një pjesë të botës duke përdorur kriteret e një tjetre, me siguri do të çojë në keqkuptime të tmerrshme dhe vetëm mund t’i fusë njerëzit më thellë në tjetërsim, vetmi dhe izolim. Evropa duhet të përpiqet të na shohë në dritën e së kaluarës së saj. Është sikur çekuilibri aktual e ka bërë atë të humbasë nga vështrimi peripecitë e historisë së saj. Kush e mban mend se u deshën 300 vjet për të ndërtuar një mur rreth Londrës? Që Roma nuk u ndërtua brenda një dite, por gjatë shumë shekujve, apo se ishte një mbret etrusk që e çoi Romën në arenën e historisë? Se Tenochtitlán, kryeqyteti Aztec, ishte më i madh se Parisi kur arritën pushtuesit? Evropianët e vizionit, njerëzit që bëjnë çmos për të krijuar një shoqëri më të drejtë dhe më humane në të gjithë kontinentin e tyre, mund të na ndihmojnë vërtet nëse do të ndryshojnë mënyrën e tyre të gjykimit. Çdo simpati e vërtetë me ëndrrat dhe shpresat tona duhet të marrë formën e ndihmës për njerëzit ambicia e vetme e të cilëve është të jetojnë jetën e tyre në një botë ku ka një ndjenjë të vërtetë të vëllazërisë njerëzore. Pse kombet jugore nuk duhet të përpiqen të kopjojnë zgjidhjet që evropianët po miratojnë në Evropë, edhe nëse kushtet dhe metodat janë të ndryshme?

Problemet vijnë nga brenda apo jashtë kontinentit?

Mendoj se duhet të ndalojmë së pretenduari me veten se e gjithë dhuna, mjerimi dhe përçarja që godet Amerikën Latine është rezultat i një komploti të krijuar mijëra kilometra larg, sikur nuk mund të imagjinonim ndonjë fat tjetër për veten tonë përveç të qenit në mëshirë të fuqive globale. Përballë pabarazisë, shtypjes, shfrytëzimit dhe neglizhencës, përgjigja jonë duhet të jetë vetë jeta. As luftërat shekullore nuk e kanë zbehur afirmimin e saj kokëfortë. Dyzet vjet më parë, William Faulkner refuzoi të pranonte mundësinë që njerëzimit t’i vinte fundi. Sot ne e dimë se ajo që ai kishte frikë është një mundësi e drejtpërdrejtë shkencore. Duke pasur parasysh atë fakt të tmerrshëm dhe njohurinë se lidhjet midis kombeve janë më të forta se kurrë më parë dhe se një epokë e re po lind, besoj se nuk është tepër vonë për të ndërtuar një utopi që do të na lejonte të ndajmë një Tokë në të cilën askush nuk do të merrte vendimet për njerëzit e tjerë dhe ku njerëzve në margjina do t’u jepej një shans i ri.

Një botë në të cilën solidariteti mund të bëhet realitet. Është një aspiratë që reflektohet në punën tuaj, e lidhur ashtu siç është me Amerikën Latine dhe një ndërgjegjësim për fatin e saj.

Kjo është e drejtë. Nuk mendoj se njeriu mund të jetojë me një nostalgji të tillë, të përpiqet kaq gjatë të përshkruaj një vend ose të kuptojë një kontinent, pa u ndjerë i lidhur thellë me ta, dhe përmes tyre me të gjithë botën.

Unesco.org 1991

Përkthimi: Gazeta Express