Interi dhe mallkimi i tyre në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve - Gazeta Express

Interi dhe mallkimi i tyre në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve

Futboll

Gazeta Express

14/09/2021 14:59

Interi dhe Real Madridi takohen përsëri në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve këtë vit dhe për italianët është një kujtesë e padëshiruar se sezonin e kaluar, ashtu si dy sezonet e mëparshme, ata nuk arritën të kualifikohen në fazën tjetër të kompeticionit.

Trajneri i Interit, Simone Inzaghi nuk ishte në krye sezonin e kaluar kur Nerazurri përfundoi në fund të grupit, pas Shakhtar Donetsk, Borussia Monchengladbach dhe kundërshtarëve të së mërkurës, Real Madrid.

Lexo Edhe:

Sidoqoftë, trajneri i ri do të jetë i vetëdijshëm se tifozët dhe klubi do të presin që ai të prish mallkimin e fazës së grupeve dhe të kompensojë zhgënjimet e sezoneve të fundit.

Los Blancos e mposhtën Interin në shtëpi dhe jashtë vitin e kaluar, kështu që ekipi i Inzaghit e ka për detyrë që tifozët e tyre të mos e përjetojnë deja vu në Stadio Giuseppe Meazza të mërkurën.

Në 2018/19 dhe 2019/20, të paktën Inter arriti të përfundojë i treti dhe për këtë arsye ra në Ligën e Evropës, por qëllimi i tyre është gjithmonë të qëndrojnë në Ligën e Kampionëve , ku ata mendojnë se i përkasin.

Fituesit e vitit 2010 nuk kanë pasur kohën më të mirë në Ligën e Kampionëve kohët e fundit dhe kanë vetëm tre fitore në 16 ndeshjet e tyre të fundit në kompeticion, së bashku me gjashtë barazime dhe shtatë humbje. /Gazeta Express/