Imazhet satelitore të qyteteve turke para dhe pas tërmetit - Gazeta Express
string(58) "imazhet-satelitore-te-qyteteve-turke-para-dhe-pas-termetit"

Lajme

Gazeta Express

09/02/2023 12:52

Imazhet satelitore të qyteteve turke para dhe pas tërmetit

Lajme

Gazeta Express

09/02/2023 12:52

Kompania amerikane Maxar Technologies ka publikuar imazhet satelitore të qyteteve turke para dhe pas tërmetit, ku shihen dëmet e shkaktuara pas tërmetit shkatërruar që goditi këtë rajon javën e kaluar.

Një tërmet me fuqi shkatërruese prej 7.8 magnitudë goditi Turqinë dhe Sirinë në orët e para të mëngjesit të hënës, derisa të gjithë ishin në gjumë.

Lexo Edhe:

Sikur kjo të mos mjaftonte, një tërmet tjetër goditi vendet dhe kishte fuqi prej 7.6 magnitudë, e ekipet e kërkim-shpëtimit akoma janë duke bërë të pamundurën të shpëtojnë të mbijetuarit që kanë mbetur nën rrënoja.

Sipas informacioneve më të fundit, të paktën 16 mijë persona kanë humbur jetën dhe mbi 50 tjerë janë lënduar.

Autoritetet e atjeshme kanë frikë se ky numër mund të rritet akoma, derisa po vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit.