Ia pse qepa është e mahnitshme për shëndetin - Gazeta Express
string(44) "ia-pse-qepa-eshte-e-mahnitshme-per-shendetin"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

08/03/2022 0:20

Ia pse qepa është e mahnitshme për shëndetin

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

08/03/2022 0:20

Jo vetëm që është një përbërës i domosdoshëm në shumë pjata, por është edhe një mrekulli e vërtetë kur bëhet fjalë për trajtimin e disa sëmundjeve dhe problemeve shëndetësore.

Kundër djegieve

Lexo Edhe:

Ju duhet të jeni djegur në një pjatë të nxehtë ose në ndonjë objekt të nxehtë të paktën një herë në jetën tuaj. Herën tjetër që ju ndodh kjo, prisni një copë qepë dhe vendoseni në vendin ku jeni djegur. Efekti i saj natyral antiseptik dhe qetësues do të parandalojë shfaqjen e infeksionit dhe më vonë, plagëve.

Parandalon pickimin nga insektet

Era e fortë e qepëve do të parandalojë pickimin e mushkonjave. Dhe në rast se tashmë keni një thumb, mbështilleni qepën në lëkurë dhe do ta parandaloni atë kruajtje të padurueshme.

Dhimbje veshi

Qepa e kuqe ndal dhimbjen e veshit. Përveç nxjerrjes së dyllit nga veshët, ju çliron nga dhimbjet dhe shqetësimet!

Ethe

A keni temperaturë? Thjesht vendosni qepën në çorape dhe temperaturën e lartë do ta largoni me dorë!

Detoksifikimi i organizmit

Qepa është vërtetuar se neutralizon bakteret dhe është pjesë e pazëvendësueshme e terapisë kundër baktereve dhe viruseve të gripit.