I vranë shokun për borxhet, arrestohet i riu që qëlloi makinën e autorëve - Gazeta Express
string(69) "i-vrane-shokun-ne-vlore-arrestohet-i-riu-qe-qelloi-makinen-e-autoreve"

I vranë shokun për borxhet, arrestohet i riu që qëlloi makinën e autorëve

Shqiperi

Gazeta Express

08/12/2022 14:14

Sali Zeneli, (Taulant Gjika) ka rënë në prangat e policisë pasi ishte shpallur në kërkim për vrasje me dashje të mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje.

Mësohet se ai ka qëlluar me armë makinën e autorëve të vrasjes së Taulant Beqirajt.

Lexo Edhe:

Zeneli rezulton të jetë shok i viktimës Taulant Beqiraj, i cili u ekzekutua më 3 mars të vitit 2021 në rrugën Transballkanike në Vlorë, pasi ky i fundit nuk ka pranuar t’u kthejë borxhin autorëve, duke thënë  se nuk kishte para me vete.

Njoftimi i policisë

Në zbatim të Planit të Masave të hartuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, për ushtrimin e kontrolleve të befasishme në qendrat urbane, në akset rrugore nacionale dhe në ato kryesore rurale, me qëllim kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë penale, bazuar dhe në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative për vendndodhjen e një shtetasi të shpallur në kërkim, shërbimet e Policisë organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Swift”, në kuadër të të cilit u kap dhe ndalua shtetasi në kërkim:

S. Z., 32 vjeç, banues në Panaja.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, me vendimin e datës 15.03.2021, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve luftarake dhe i municionit”.

Shtetasi S. Z. dyshohet se më datë 03.03.2021, pas vrasjes së shokut të tij, shtetasit T. Gj., në lagjen “Bashkimi”, Vlorë, ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të automjetit me të cilin janë larguar autorët, 2 prej të cilëve, H. J. dhe S. G., janë ndaluar më pas nga Policia.

Materialet iu referuan prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

/Gazeta Express