I shpëtoi jetën Putinit nga ariu, hap shkollë për operatorë dronësh - Gazeta Express
string(66) "i-shpetoi-jeten-putinit-nga-ariu-hap-shkolle-per-operatore-dronesh"

Gazeta Express

14/01/2023 23:29

I shpëtoi jetën Putinit nga ariu, hap shkollë për operatorë dronësh

Gazeta Express

14/01/2023 23:29

Një guvernator rus, i cili ka qenë truprojë e Vladimir Putinit, ka hapur një shkollë ku trajnon trupat dhe shërbimet sekrete sa i përket përdorimit të dronëve.

50-vjeçari Alexei Dyumin, i cili ka fituar besimin e plotë të Presidentit të Rusisë pasi e ka shpëtuar atë nga vdekja, duke trembur një ari që kishte hyrë në një nga shtëpitë e tij në mal, ka nisur trajnimin e operatorëve të rinj të dronëve që do të shkojnë në Ukrainë.

Lexo Edhe:

Studentët kalojnë disa faza trajnimi intensiv përpara se të marrin certifikatën. Më pas, do të dërgohen në Ukrainë për sulme me dron ose për misione spiunazhi.

Mendohet se që nga nisja e luftës në Ukrainë, Alexei Dyumin ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me Ministrinë e Mbrojtjes ruse. Kohët e fundit, ish-truproja po përmendet pozitivisht nëpër mediat ruse, duke u bërë një nga figurat më të njohura në vend.