Humbi betejën me covid19, mjeku Hysni Shkjau u infektua nga infermierja e qendrës shëndetësore - Gazeta Express

Humbi betejën me covid19, mjeku Hysni Shkjau u infektua nga infermierja e qendrës shëndetësore

Shqiperi

Gazeta Express

06/07/2020 14:19

Dalin të tjera detaje mbi mënyrën sesi u infektua me Covid-19, mjeku nga Puka, Hysni Shkjau, që për fat të keq humbi jetën në spital.

Mësohet se 69 vjecari është infektuar nga infermierja e qendres shendetesore ku ai punonte, në një kohë që vetë infermierja ishte infektuar në QSUT ku kishte shkuar të vizitohej.

Hysni Shkjau punonte pneumolog dhe në momentin që doli në pension punonte mjek i familjes në qëndrën shëndetesore të Pukës.

Mjeku në fjalë ka punuar deri ne momentin e fundit që ka patur probleme shendetësore dhe shenja klinike të Covid 19, ndonëse nuk kishte bërë tampon.

Spitali i Pukës por edhe qendra shendetesore në këtë qytet ka qënë vatër e infektimeve në javët e fundit.