Humb betejën me covid-19 skulptori i njohur shqiptar Arben Bajo - Gazeta Express

Humb betejën me covid-19 skulptori i njohur shqiptar Arben Bajo

Shqiperi

Gazeta Express

09/08/2020 8:40

Mëngjesin e sotëm Arben Bajo, skulptori i njohur i cili prej ditësh ndodhej në intubim në Spitalin Infektiv, nuk ka arritur të fitojë betejën me Covid-19.

Lajmin për ndarjen nga jeta e ka dhënë mëngjesin e sotëm deputeti Fate Velaj.

“ARBEN BAJO nuk është më.
Unë nuk e ndihmova dotë.
As ti.
As ai dhe ajo.
As shteti.
As Vace Zela.
Bronxi i saj.
Kitara.
As Sebastian Vaca tek “Vdekja e një artisti” në dekadencën e një shoqërie “elitare” dhe të paskrupull, e përdorur për të imponuar këndvështrimin e saj,
tekat e saj.

R. I. P. Kohës Tonë.
R. I. P. Bronxit”, shkruan Velaj.

Arben Bajo u nda nga jeta në moshën 53-vjeçare. Ai ishte me profesion skulptor dhe pedagog në Universitetin e Arteve, Tiranë.