Hoxhaj: Propozimi franko-gjerman dhe Marrëveshja e Ohrit, kanë vulën e Kurtit - Gazeta Express
string(75) "hoxhaj-propozimi-franko-gjerman-dhe-marreveshja-e-ohrit-kane-vulen-e-kurtit"

Hoxhaj: Propozimi franko-gjerman dhe Marrëveshja e Ohrit, kanë vulën e Kurtit

Lajme

Gazeta Express

23/03/2023 23:41

Ish-ministri i jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka komentuar deklaratën e mbrëmshme të kryeministrit Albin Kurti dhe fjalimet e tij në Kuvend ku tha se nuk do të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive.

Hoxhaj thotë se nuk ka dalje nga këto marrëveshje dhe se ato tani kanë vulën e tij.

Lexo Edhe:

“Pavarësisht se si do të sillet Kurti, mendoj se Kosova do ti ketë në tavolinë. Janë obligime ndërkombëtare, janë zotime që Kosova i ka marrë përsipër. Janë neni 7 aty. Propozimi franko-gjerman dhe të tjerat kanë vulën e Kurtit. E shoh deklaratën e tij të mbrëmshme serioze, në kuptimin se ai është kryeministër. E shoh edhe fjalimin e tij në Kuvend si serioz. Por cilat janë obligimet që Kosova i merr përsipër. Pasojat e brendshme juridike”, tha ai në emisionin DPT te Fidani në T7.

“E shoh nenin e 7-të, vetëm bazën e parë se si do të duket. Nuk dua të përdori paralele”, shtoi ai. /Gazeta Express/