Hoti prezantoi kabinetin, 4 zv.kryeministra e 16 ministra, këta janë emrat - Gazeta Express

Hoti prezantoi kabinetin, 4 zv.kryeministra e 16 ministra, këta janë emrat

Lajme

Gazeta Express

03/06/2020 12:27

Pasi ka përfunduar fjalimin para deputetëve, ku ka shpalosur prioritetet e qeverisë që do ta drejtojë vetë, nëse siguron votat, Avdullah Hoti ka shpalosur edhe emrat e zëvendëskryeministrave dhe ministrave që do të jenë pjesë e kabinetit të tij.

Besnik Tahiri i AAK-së do të jetë zëvendëskryeministri i parë, ndërsa Driton Selmanaj zëvendëskryeministri i dytë. E treta zv.kryeministre është Albulena Balaj-Halimaj nga Nisma Socialdemokrate. Goran Rakiq i Listës Srpska do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal.

Hykmete Bajrami – Ministre e Financave

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Vlora Dumoshi – Ministre për Kulturë, Rini dhe Sport

Arban Abrashi – Ministër i Infrastrukturës

Agim Veliu – Ministër i Punëve të Brendshme

Selim Selimi – Ministër i Drejtësisë

Armend Zemaj – Ministër i Shëndetësisë

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Blerim Kuçi – Ministër i Ekonomisë dhe Ambientit

Meliza Haradinaj – Ministre për Punë të Jashtme dhe Diasporë

Ramë Likaj – Ministër i Arsimit

Skender Reçica – Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale

Vesel Krasniqi – Ministër i Tregitsë dhe Industrisë

Dalibor Jevtiq – Ministër për Kthim dhe Komunitete

Goran Rakiq – Ministër i Pushtetit Lokal

Enis Kervan  – Minisër i Zhvillimit Rural