Hitet më të njohura të Beyonce - Gazeta Express
string(30) "hitet-me-te-njohura-te-beyonce"

Rozë

Gazeta Express

15/04/2021 11:26

Hitet më të njohura të Beyonce

Rozë

Gazeta Express

15/04/2021 11:26

Beyoncé Knowles  lindur më 4 shtator 1981 është një këngëtare dhe tekstshkrues amerikane nga më të njohurat dhe të pëlqyerat në botë.

Lindur dhe rritur në Hjuston, Teksas, Beyoncé interpretoi në konkurse të ndryshme të këndimit dhe vallëzimit si fëmijë. Ajo u bë e famshme në fund të viteve 1990 si këngëtarja kryesore e Destiny’s Child, një nga grupet më të suksesshme të vajzave të të gjitha kohërave.

Lexo Edhe:

Pas shpërbërjes së grupit në vitin 2006 Beyonce shënoi suksese të jashtëzakonshme me dhjetra hite të publikuara duke pushtuar tregun muzikor të muzikës botërore.

“Love on Top” është një këngë e regjistruar nga këngëtarja amerikane për albumin e saj të katërt në studio në vitin 2011.

 Frymëzuar nga gjendja e saj shpirtërore ndërsa luante Etta James, Beyoncé shkroi këngën së bashku me Terius Nash dhe Shea Taylor.

Ajo këndon për një person të cilin gjithmonë mund ta thërrasë, edhe pasi të përballet me pikëllimin dhe punën e palodhur, duke fituar më në fund dashurinë dhe respektin e tyre.

“Beautiful Liar” është në bashkëpunim me këngëtaren kolumbiane Shakira.

Është shkruar nga Beyoncé dhe bashkëpunëtorët e saj për edicionin luksoz të albumit të dytë në studio solo të Beyoncé, B’Day në vitin 2006.

“Beautiful Liar” u lansua në 12 Shkurt 2007 përmes Columbia Records dhe Music World Entertainment si i vetmi single nga edicioni luksoz i albumit.

Një version spanjisht dhe anglisht i përzier i këngës u prodhua dhe titullohej “Bello Embustero”.

“Partition” është pjesë e albumit të pestë të Beyonce i vitit 2013.

Beyoncé bashkë-shkroi dhe bashkë-prodhoi këngën me Justin Timberlake dhe Timbaland.

Kënga përbëhet nga dy pjesë, të titulluara individualisht “Yoncé” dhe “Partition”.

“Partition” është përshkruar si “electro-R & B” i njohur gjithashtu përshkruan marrëdhëniet seksuale në pjesën e prapme të një limuzinë.

Pas publikimit të albumit kënga ka arritur kulmin në vendin 23 në tabelën Billboard Hot 100 të SH.B.A., numrin nëntë në tabelën US Hot R & B / Hip-Hop dhe numrin një në listën e Këngëve Hot Dance Club të SHBA.

“If I Were a Boy” është njëra nga këngët nga albumi i saj i tretë në studio në vitin 2008.

“Po të isha një djalë” u shkrua nga BC Jean dhe Toby Gad, të cilët gjithashtu morën pjesë në prodhimin e saj së bashku me Beyoncé.

 Frymëzuar nga prishja e vështirë e një marrëdhënieje romantike, kënga fillimisht u regjistrua nga Jean, kompania diskografike e së cilës e refuzoi atë.

Beyoncé pastaj regjistroi versionin e saj duke arritur përfundimisht një marrëveshje me Jean.

“Crazy in Love” është një nga këngët më të njohura të Beyonce në bashkëpunim me reperin amerikan Jay-Z nga albumi debutues solo i këngëtares.

U lançua si kënga kryesore e albumit më 18 maj 2003 përmes Columbia Records dhe Music World Entertainment.

“Crazy in Love” është një nga këngët më të njohura bashkëkohore të dashurisë në zhanrin R&B dhe pop që përfshin elemente të hip hop-it, soul-it dhe muzikës funk të stilit të viteve 1970-të.

Teksti i këngës përshkruan një mani romantike që bën që protagonisti të veprojë jashtë karakterit.

“Sorry” është një këngë elektro-R & B me një ritëm goditës të krijuar nga rrahjet e daulleve, sintetizuesit dhe zilet. Teksti i këngës sillet rreth protagonistit që merret me tradhtinë e një partneri me një grua tjetër që quhet “Becky”.

Për shkak të akuzave të shumta të paraqitura në këngë, media e lidhi temën e saj me këngëtaren dhe burrin e saj, Jay-Z.

Qe me publikimin e saj “Sorry” u konsiderua kënga më e pashpresë në album por arriti kulmin në numrin njëmbëdhjetë në Billboard Hot 100 të SHBA.

Ajo u certifikua platin nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës për shitjen e mbi 1.000.000 kopjeve në vend.

“Halo” është një nga këngët që të bie në mend menjëherë sapo përmendet emri i Beyonce.

Kënga kishte për qëllim të jepte një pasqyrë të prapaskenës të jetës së Beyonce, zhveshur nga përbërja e saj dhe copëzat e të famshmëve.

Columbia Records lëshoi këngën, single i katërt i albumit, në radion kryesore në Shtetet e Bashkuara në 20 Janar 2009 dhe në tregjet ndërkombëtare nga 20 Shkurt.

Frymëzuar nga kënga “Shelter” , “Halo” u shkrua dhe u kompozua nga Beyoncé, Ryan Tedder dhe Evan Bogart. Fillimisht u krijua nga Tedder dhe Bogart posaçërisht për Beyoncé, megjithëse kishte spekulime në media se kishte qenë për Leona Lewis.

“Run the World (Girls)” është nga albumi i saj i katërt në studio i vitit 2011, i lëshuar si single kryesor nga albumi më 21 Prill 2011.

Zhvillimi i këngës u motivua nga Beyoncé që dëshironte të bënte diçka ndryshe: një përzierje e kulturave dhe epokave të ndryshme, një tingull i ri dhe një mesazh që do t’u jepte grave forcë.

 Një demo e pa redaktuar e këngës, që atëherë mendohej të titullohej “Vajzat (Kush Drejton Botën)”, u zbulua në internet në 18 Prill 2011.

“Run the World” u shfaq premierë në radion amerikane më 21 Prill 2011, dhe ishte lëshuar dixhitalisht të njëjtën ditë.

Dhe vijmë për fund të kënga më e njohur dhe padyshim më e suksesshme e Beyonce me titull “Single Ladies’’.

Në këtë këngë të publikuar në vitin 2008 protagonistja femër është në një klub për të festuar statusin e saj single.

“Single Ladies” fitoi tre çmime Grammy në 2010, duke përfshirë Këngën e Vitit, ndër vlerësimet e tjera. Disa burime të medias së lajmeve e quajtën atë si një nga këngët më të mira të vitit 2008, ndërsa disa e konsideruan atë si një nga këngët më të mira të dekadës.

Globalisht, ishte single i shtatë dixhital më i shitur i vitit 2009 me 6.1 milion kopje të shitura.