Historike, Biden bëhet president i parë amerikan që i bashkohet një proteste - Gazeta Express
string(75) "historike-biden-behet-president-i-pare-amerikan-qe-i-bashkohet-nje-proteste"

Lajme

Gazeta Express

27/09/2023 9:59

Historike, Biden bëhet president i parë amerikan që i bashkohet një proteste

Lajme

Gazeta Express

27/09/2023 9:59

Presidenti i SHBA Joe Biden ka mbështetur punëtorët në grevë të makinave në Michigan gjatë një vizite në linjën e tyre të kutive – e para për një president amerikan në detyrë.

Biden tha se punëtorët “meritojnë” rritje dhe lëshime të tjera që ata po kërkojnë.

Lexo Edhe:

Vizita vjen një ditë përpara se të mbërrijë sfiduesi i tij i mundshëm, Donald Trump.

Por punëtorët i thanë BBC-së se mendonin se rivalët mund ta politizonin grevën dhe u kërkuan atyre që “thjesht të qëndrojnë larg”.

Në një fjalim të shkurtër për punëtorët e piketimit të martën, presidenti demokrat tha se ata “meritojnë rritjen e konsiderueshme që ju nevojitet dhe përfitime të tjera”.

Ai shtoi se punëtorët duhet të jenë po aq “jashtëzakonisht mirë” sa kompanitë që i punësojnë ata.

Ndërsa ligjvënësit amerikanë – dhe kandidatët presidencialë – shfaqen shpesh në greva për të shprehur solidaritetin me punëtorët amerikanë, konsiderohet e paprecedentë që një president në detyrë ta bëjë këtë.

Disa punëtorë thanë se shpresonin se vëmendja nga Biden dhe rivali i tij do të ndihmonte kauzën e tyre, por të tjerë i hodhën poshtë vizitat si marifete politike që synonin marrjen e votave, të cilat do të kishin pak ndikim praktik në negociatat./21