Historia e fotografisë në të cilën shihen dy fëmijët e ngujuar nën rrënoja rreth 36 orë pas tërmetit - Gazeta Express
string(100) "historia-e-fotografise-ne-te-cilen-shihen-dy-femijet-e-ngujuar-nen-rrenoja-rreth-36-ore-pas-termetit"

Lajme

Gazeta Express

09/02/2023 13:22

Historia e fotografisë në të cilën shihen dy fëmijët e ngujuar nën rrënoja rreth 36 orë pas tërmetit

Lajme

Gazeta Express

09/02/2023 13:22

Dy fëmijë të zhytur mes betonit në mbetjeve të shtëpisë së tyre në Sirinë veriore janë shpëtuar më shumë se 36 orë pasi tërmeti i së hënës bllokoi familjen e tyre teksa flinin, raporton CNN.

“Më largoni nga këtu, unë do të bëj gjithçka për ju”, u pëshpërit vajza shpëtimtarëve që shihen në video duke u ulur në rrënojat e shtëpisë së fëmijëve në Besnaya-Bseineh, një fshat i vogël në Haram, Siri.

Lexo Edhe:

Emri i vajzës është Mariam dhe ajo përkëdhel butësisht flokët në kokën e vëllait të saj më të vogël, ndërsa ata shtrihen të shtrënguar së bashku në atë që mund të jenë mbetjet e shtratit të tyre. Ajo është në gjendje të lëvizë krahun e saj aq sa të mbulojë fytyrën e vëllait ose motrës së saj, duke siguruar njëfarë mbrojtjeje nga pluhuri mes mbeturinave.

Emri i fëmijës më të vogël është Ilaaf, sipas babait të tyre – një emër islamik që do të thotë ‘mbrojtje’.

Mustafa Zuhir Al-Sayed thotë se gruaja dhe tre fëmijët e tij ishin duke fjetur në orët e para të së hënës kur toka u lëkund me një tërmet 7.8 ballë, më i madhi që goditi rajonin në më shumë se një shekull.

“Ne ndjemë tokën duke u dridhur … dhe rrënojat filluan të binin mbi kokën tonë dhe ne qëndruam dy ditë nën rrënoja”, tha ai. “Kemi kaluar, një ndjenjë, një ndjenjë që shpresoj se askush nuk duhet ta ndjejë.”

I ngujuar nën rrënoja, Al-Sayed tha se familja e tij recitoi Kuranin dhe u lut me zë të lartë që dikush t’i gjente.

“Njerëzit na dëgjuan dhe ne u shpëtuam – unë, gruaja ime dhe fëmijët. Faleminderit Zotit, të gjithë jemi gjallë dhe falënderojmë ata që na shpëtuan”, tha ai.

Video tregon vendasit duke brohoritur ndërsa Mariam dhe Ilaaf janë nxjerrë nga rrënojat të mbështjellë me batanije. Fëmijët u dërguan në spital, ku po marrin kujdesin mjekësor.

Me çdo orë, shpresa për të gjetur familje të tjera zbehet në temperaturat e ftohta që e kanë bërë më të vështirë mbijetesën edhe për ata që arritën të shpëtonin nga ndërtesat e shkatërruara.

Shtëpia e Al-Sayeds është në provincën e Idlibit, një zonë e kontrolluar nga rebelët në veri të Sirisë. Të paktën 1,730 njerëz kanë vdekur në territorin e kontrolluar nga rebelët, sipas Mbrojtjes Civile Siriane, një grup ndihmash humanitare më i njohur si “Helmetat e Bardha”.

Grupi “Helmetat e Bardha” tha të martën se numri i të vdekurve dhe të plagosurve “pritet të rritet ndjeshëm për shkak të pranisë së qindra familjeve nën rrënoja”.

Ndihma po arrin ngadalë tek ata në nevojë, por edhe para tërmetit, Kombet e Bashkuara thanë se 70% e popullsisë së Sirisë kishte nevojë për ndihmë humanitare.

“Kjo tragjedi do të ketë një ndikim shkatërrues në shumë familje të cenueshme që përpiqen të sigurojnë të dashurit e tyre çdo ditë”, thanë në një deklaratë të përbashkët, Koordinatori i Përhershëm dhe Koordinatori Humanitar i Kombeve të Bashkuara ad interim për Sirinë dhe Koordinatori Rajonal Humanitar për Krizën e Sirisë.

Mbi 16 mijë persona kanë humbur jetën si pasojë e tërmeteve të fuqishme të 6 shkurtit në Turqi dhe Siri.

Në Turqi, mbi 60.000 njerëz janë plagosur dhe më shumë se 12.873 kanë humbur jetën, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive. Në Siri janë raportuar më shumë se 3.162 viktima.

Tërmeti i parë i 6 shkurtit ishte 7.8 ballësh me epiqendër rreth 26 kilometra nga qyteti Nurdagi dhe rreth 33 kilometra larg qytetit Gaziantep, tha Shërbimi Gjeologjik amerikan. Po ashtu, gjatë po asaj dite, u regjistrua një tërmet tjetër i fuqishëm prej 7.5 shkallësh të Rihterit.