Haradinaj: Fatkeqësisht arsimi s'është prioritet i Qeverisë Kurti, problemet janë shtuar dhe janë alarmante - Gazeta Express
string(104) "haradinaj-fatkeqesisht-arsimi-seshte-prioritet-i-qeverise-kurti-problemet-jane-shtuar-dhe-jane-alarmante"

Haradinaj: Fatkeqësisht arsimi s’është prioritet i Qeverisë Kurti, problemet janë shtuar dhe janë alarmante

Lajme

Gazeta Express

01/03/2024 15:57

AAK e Ramush Haradinajt bashkë me partnerët e koalicionit kanë organizuar sot një tryezë në të cilën kanë diskutuar për gjendjen e arsimit në vend, për sfidat dhe rrugën përpara për përmirësimin e gjendjes.

Haradinaj ka thënë se sallat mësimore, amfiteatrot e laboratorët janë fabrikat më të rëndësishme për një shtet. Ai ka thënë se me arsim s’bëhet pazar, pasi që përcaktohet e ardhmja e vendit.

Lexo Edhe:

Ai ka kritikuar Qeverinë, duke thënë se nuk e ka prioritet arsimit dhe sipas Haradinajt problemet janë alarmante.

Postimi i plotë i Haradinajt:

 Sallat mësimore, amfiteatrot e laboratorët janë fabrikat më të rëndësishme për një shtet. Me Arsimin nuk bëhet pazar sepse është përcaktues për të ardhmen e vendit.

Fatkeqësisht Arsimi nuk është prioritet i kësaj qeverie. Problemet janë shtuar dhe janë alarmante. Ndikimi i dëmshëm politik, mungesa e investimeve kapitale, mungesa e fondeve për hulumtime shkencore, pagat e ulëta si dhe kushtet e dobëta infrastrukturore dhe lufta e hapur ndaj sindikatave dhe mësimdhënësve, kanë sjellur këtë sektor buzë kolapsit. 

Në tryezën e dytë për Arsimin, kësaj radhe organizuar në bashkëpunim me Forumin Intelektual Evropa 2030, gjatë diskutimit me panelistët, profesionistë të fushave të ndryshme me kontribut të shquar në sektorin e Arsimit, u ngrit shqetësimi për degradimin e skajshëm që kjo qeveri i ka sjellur Arsimit.

Bashkëpunimi ynë politik me Forumin E30 dhe sindikatat e Arsimit, ka nisur të japë rezultatet e para, që do të kulmojnë me një plan të përbashkët për ta rikthyer dinjitetin e mësimdhënësve dhe ndryshimin pozitiv të gjendjes arsimore në vend.