Hapet festivali DAM 2023 - Gazeta Express
string(24) "hapet-festivali-dam-2023"

Arte

Gazeta Express

05/09/2023 15:05

Hapet festivali DAM 2023

Arte

Gazeta Express

05/09/2023 15:05

Edicioni i 18-të i Festivalit DAM, për 5 net radhazi do të sjellë artistë të huaj e vendorë në skenën e Amfiteatrit të Ri të Bibliotekës Universitare në Prishtinë.

Violinistet nga Hungaria, Amira dhe Mariam Abouzahra, të shoqëruara në piano nga nëna e tyre, pianistja Nora Emody, mbrëmë interpretuan kryeveprat nga Leo Weiner, Pablo de Sarasate, Fritz Kreisler dhe Maurice Ravel.

Lexo Edhe:

Mysafire nderi në përmbyllje do të jetë flautistja Luisa Sello Flutist, Ambasadore e Muzikës dhe Kulturës Italiane e cila do të performojë së bashku me talentët tanë muzikorë.

Një nga mbështetësit kryesor të festivalit është MKRS.