Hakerët vjedhin kriptomonedha në vlerë prej 97 milionë dollarësh prej këmbimores japoneze - Gazeta Express

Hakerët vjedhin kriptomonedha në vlerë prej 97 milionë dollarësh prej këmbimores japoneze

AutoTech

Gazeta Express

20/08/2021 14:03

Shkëmbimi japonez i kriptomonedhës, Liquid po përpiqet për të rimarrë pasuritë e vjedhura me vlerë gati 100 milionë dollarë, në vjedhjen e dytë të madhe të tillë nga hakerat ditët e fundit.

Kompania me bazë në Tokio tha në një deklaratë të enjten se “kishte zbuluar qasje të paautorizuar të disa prej kuletave kripto të menaxhuara në Liquid”.

Lexo Edhe:

Elliptic, një firmë me qendër në Londër e cila ndihmon në gjurmimin e kriptovalutave të vjedhura, tha se analiza e saj zbuloi se “pak më shumë se 97 milionë dollarë kriptoasete janë marrë nga llogaritë e identifikuara nga Liquid si të përkrahura të hajdutit”.

“Hetuesit tanë po ndihmojnë gjithashtu Liquid në gjurmimin e fondeve të vjedhura,” shtoi Elliptic në një postim në blog.

Vjedhja vjen pasi një haker vodhi asete me vlerë 600 milionë dollarë javën e kaluar nga kompania tregtare e rrjetit kriptomonetik Poly Network, para se gradualisht t’i kthejë paratë, duke pretenduar se ata kishin tërhequr vjedhjen për të nxjerrë në pah një të metë të sigurisë.

Liquid tha se kishte pezulluar tërheqjet e kriptomonedhës ndërsa vlerëson ndikimin e sulmit, megjithëse tregtia po vazhdonte.

Bitcoin, Ethereum dhe monedha të tjera dixhitale përdorin një teknologji të quajtur blockchain, e cila siguron që çdo transaksion të regjistrohet

Hajdutët që përpiqen të vjedhin kriptovaluta zakonisht i transferojnë fondet përmes shumë llogarive të ndryshme me shpejtësi marramendëse – ndonjëherë qindra mijëra transaksione – në përpjekje për të mbuluar gjurmët e tyre.

Sidoqoftë, lojtarët e industrisë janë rritur më mirë në identifikimin dhe bllokimin e monedhave të vjedhura.

Liquid tha se 16.3 milion dollarë Ethereum të vjedhur tashmë ishin ngrirë “për shkak të ndihmës së komunitetit të kriptove dhe shkëmbimeve të tjera”.