Gruaja e Oliver Ivanoviç kthehet në Kosovë: Nuk është e lehtë, dua ta gjej të vërtetën për vrasjen e burrit tim - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

27/11/2020 14:54

Gruaja e Oliver Ivanoviç kthehet në Kosovë: Nuk është e lehtë, dua ta gjej të vërtetën për vrasjen e burrit tim

Lajme

Gazeta Express

27/11/2020 14:54

Milena Ivanoviç, e veja e politikanit të vrarë serb Oliver Ivanoviç, pas informacionit se gjyqi në Prishtinë u kthye në fillim, me një aktakuzë pjesërisht të ndryshuar, vendosi të përdorë të drejtën e saj ligjore dhe të vijë në Kosovë në mënyrë që të kërkojë zyrtarisht qasje në aktakuzë dhe të gjitha dokumentet që u mblodhën gjatë procedurave para dhe pas hetimit.

Milena Ivanoviç tha se do të luftojë për të vërtetën pa marrë parasysh çmimin që do të paguajë, transmeton Gazeta Express.

Më 4 dhjetor do të mbahet seanca e tretë për vrasjen e Oliver Ivanoviç në Gjykatën Themelore të Prishtinës.

“Eshtë e panevojshme të them, unë u trondita nga informacioni se ne po kthehemi në fillim për herë të tretë, me një aktakuzë të re në të cilën ende nuk kemi emrat e vrasësve dhe atyre që urdhëruan vrasjen. Jam gjithnjë e më i shqetësuar dhe kam gjithnjë e më shumë dyshime për sinqeritetin e qëllimit për të gjetur më në fund kush dhe pse e qëlloi Oliverin”, tha ajo për Kosova Online.

Ajo tha se nuk është lehtë të kthehet në Kosovë, pas gjithë atyre që ka përjetuar pas vdekjes së bashkëshortit të saj.

“Isha në Kosovë disa herë pas vuajtjeve të Oliver, por sigurisht që nuk isha për një kohë të gjatë. Nuk është e lehtë. Emocionet janë të përziera. Unë kam gjithçka në Kosovë. Familja, fëmijëria, e gjithë jeta. Jeta e Oliver u la atje. Por unë nuk kam frikë. Unë kam vendosur. Unë kam misionin dhe qëllimin tim. Është e drejta dhe detyrimi im të kërkoj të vërtetën, por edhe të mos lejoj që ajo të harrohet. Nëse e harron, Oliver do të vuajë përgjithmonë. E di që shumë e dëshirojnë vetëm këtë. Por për sa kohë që jam gjallë, do të jetë edhe Oliver. Unë e garantoj atë. Dhe nuk më intereson se çfarë do të thotë dikush, nëse do të më dënojë apo kryqëzojë, do të thotë që unë jam zonja e Oliverit ose se shërbimi më vendosi, se unë u pagova për të heshtur, se unë tradhtova Oliverin tim dhe fëmijën tim. Unë jam i interesuar vetëm për të vërtetën dhe unë do të luftoj për të pa marrë parasysh se çfarë çmimi, sepse e vërteta nuk ka çmim”, tha ajo.

Oliver Ivanoviq u vra më 16 janar 2018, në rrugën Sutjeska, në qendër të Mitrovicës veriore të Kosovës.Ai u vra me gjashtë të shtëna në shpinë, nga një automjet në lëvizje, dhe të njëjtën ditë, në qytet u gjet një automjet i djegur “Opel Astra”, nga e cila, siç dyshohet, u qëllua./Express/