Gratë pa sytjena në izolim, ekspertët zbulojnë pse kjo është e dëmshme - Gazeta Express

Gratë pa sytjena në izolim, ekspertët zbulojnë pse kjo është e dëmshme

Fun

Gazeta Express

30/03/2020 23:10

Shumë influencuese dhe përdoruese të rrjeteve sociale janë mburrur se nuk bartin fare sutjena gjatë karantinës, por disa ekspertë thonë se pavarësisht se janë të rehatshëm, mungesa e sutjenave mund të ndikojë në gjinjtë në planin afatgjatë

Victoria Shelton, kirurge estetike, dr. Riccardo Frati dhe Anna Akerlund nga marka franceze e veshjeve të brendshme Lousia Bracq pajtohen që veshja e sytjenave mund të ndikojë në formën e gjinjve, por gjithashtu të forcojë ngushtësinë e tyre, transmeton Zeri.info. Akerlund paralajmëron gjithashtu se mund të ndikojë negativisht në sjelljen e grave, veçanërisht ato me gjinj më të mëdhenj.

“Nevojat për veshjet tona kanë ndryshuar që kur e kalojmë pjesën më të madhe të kohës në shtëpi. Por prapë duhet të veshim sytjena sepse gjinjtë tanë duhet të mbështeten – mund të ketë një ndikim negativ në sjellje dhe gjithashtu dhimbje në shpinë”, thotë Victoria Shelton për Daily Mail.

Ju as nuk duhet ti ndjeni sytjenat që ju përshtatet në mënyrë të përsosur. Eshtë e rëndësishme të mbani gjithçka në vend dhe të mbështesni gjoksin dhe shpatullat. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për gratë që kanë gjinj më të mëdhenj,” shtoi Akerlund, ndersa Dr Frati paralajmëroi është se veshja e sytjenave gjithashtu mund të ndikojë në ligamente.

Por sipas postimeve në mediat sociale, duket se shumë gra mezi kanë pritur derisa të mund të hedhin sytjena tutje derisa jane ne izolim. “Dita e 14 pa sytjena dhe jam e shkëlqyeshme”, “eshtë një gje e mirë që mund të jem pa sytjena me javë të tëra”, shkruajtën disa prej tyre në Twitter.