Google po ndërton një mjet të Inteligjencës Artificiale që mund të shkruajë artikuj lajmesh - Gazeta Express
string(91) "google-po-nderton-nje-mjet-te-inteligjences-artificiale-qe-mund-te-shkruaje-artikuj-lajmesh"

Google po ndërton një mjet të Inteligjencës Artificiale që mund të shkruajë artikuj lajmesh

AutoTech

Gazeta Express

20/07/2023 23:07

Google po zhvillon një mjet të Inteligjencës Artificiale për botuesit e lajmeve që mund të gjenerojë tekst artikujsh dhe tituj, tha kompania, duke theksuar se si teknologjia mund të transformojë së shpejti industrinë e gazetarisë.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, gjiganti i teknologjisë tha në një deklaratë se po kërkon të bashkëpunojë me mediat për përdorimin e mjetit të AI në redaksitë e tyre.

Lexo Edhe:

“Qëllimi ynë është t’u japim gazetarëve zgjedhjen e përdorimit të këtyre teknologjive në zhvillim në një mënyrë që rrit punën dhe produktivitetin e tyre”, ka thënë një zëdhënës i Google, “ashtu si ne po ofrojmë mjete ndihmëse për njerëzit në Gmail dhe në Google Docs”.

Përpjekja u raportua fillimisht nga The New York Times, e cila tha se projekti përmendet brenda vendit si “Genesis” dhe i është paraqitur The Times, Washington Post dhe News Corp, e cila zotëron Wall Street Journal.

Deklarata e Google nuk i përmendi ato kompani mediatike, por tha se kompania po fokusohet veçanërisht te “botuesit më të vegjël”.

Ajo shtoi se projekti nuk synon të zëvendësojë gazetarët dhe as “rolin e tyre thelbësor … në raportimin, krijimin dhe kontrollimin e fakteve të artikujve të tyre”.

Mjeti i ri vjen ndërsa kompanitë e teknologjisë, përfshirë Google, garojnë për të zhvilluar dhe vendosur një prodhim të ri të veçorive gjeneruese të AI në aplikacionet e përdorura në vendin e punës, me premtimin për të thjeshtuar detyrat dhe për t’i bërë punonjësit më produktivë.

Por këto mjete, të cilat janë trajnuar për informacionin në internet, kanë ngritur gjithashtu shqetësime për shkak të potencialit të tyre për të gjeneruar fakte të gabuara ose përgjigje “halucinative”.