“Golden Globe” do të mbahet pa audiencë dhe pa tapet të kuq - Gazeta Express

Arte

Gazeta Express

06/01/2022 1:10

“Golden Globe” do të mbahet pa audiencë dhe pa tapet të kuq

Arte

Gazeta Express

06/01/2022 1:10

Çmimet Golden Globe 2022 do të ndodhin, megjithëse me kufizime të mëdha për shkak të pandemisë me COVID-19.

Këtë vit parashihet të ketë një ceremoni të organizuar nga Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollywoodit (HFPA) të dielën, më 9 janar, në hotelin Beverly Hilton në Los Anxhelos — vendndodhja tradicionale e ngjarjes — por ajo nuk do të transmetohet në televizion, do të zhvillohet pa audiencë dhe pa tapet të kuq.

Lexo Edhe:

Organizatorët ia atribuuan planet e pakësuara të ngjarjes, rritjes aktuale të COVID-19.

“Shëndeti dhe siguria mbeten një përparësi kryesore për HFPA-në. Nuk do të ketë një audiencë më 9 janar, dhe masat paraprake të mëposhtme po merren për anëtarët e përzgjedhur, dhe përfituesit që do të jenë në dhomë. Dëshmia e vaksinimit dhe vaksina përforcuese, së bashku me një test negativ PCR brenda 48 orëve, kërkohet për hyrje. Të gjithë të ftuarit do të jenë të maskuar dhe të distancuar nga shoqëria gjatë gjithë kohës gjatë qëndrimit në sallë. Nuk do të ketë tapet të kuq”, tha HFPA në një deklaratë të martën.

NBC-ja njoftoi vitin e kaluar se nuk do të transmetonte çmimet e këtij viti Golden Globe, pas polemikave mbi mungesën e diversitetit midis anëtarësimit në HFPA dhe pyetjeve të tjera etike që lidhen me përfitimet financiare.

HFPA-ja shtoi në deklaratën e saj se ka pasur “ndryshime gjithëpërfshirëse” në organizatë.

“Gjatë tetë muajve të fundit, HFPA-ja ka rishikuar plotësisht aktet e tyre nënligjore, duke zbatuar ndryshime gjithëpërfshirëse nga lart poshtë që adresojnë etikën dhe kodin e sjelljes, diversitetin, barazinë dhe përfshirjen, qeverisjen, anëtarësimin dhe më shumë”, thuhet në deklaratë.

Megjithëse studiot nuk paraqitën zyrtarisht tituj për shqyrtim, nominimet për çmimet e 79-të vjetore të Golden Globe u shpallën në dhjetor. “The Power of the Dog” dhe “Belfast” janë kandidatët kryesorë të filmit, ndërsa “Succession” i HBO-së fitoi më së shumti nominime për një serial televiziv, me gjithsej pesë sosh. “Ted Lasso” dhe “The Morning Show” i Apple kanë nga katër nominime secila.

Shikoni listën e plotë të të nominuarve KËTU.