Goditja nga nxehtësia është një gjendje e rrezikshme – këto janë shenjat e para - Gazeta Express
string(77) "goditja-nga-nxehtesia-eshte-nje-gjendje-e-rrezikshme-keto-jane-shenjat-e-para"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

18/06/2024 21:03

Goditja nga nxehtësia është një gjendje e rrezikshme – këto janë shenjat e para

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

18/06/2024 21:03

Këto ditë do të jenë veçanërisht të nxehta dhe kushte të tilla mund të na ekspozojnë ndaj dehidrimit dhe goditjes nga nxehtësia, kushte kërcënuese për jetën.

Mjeku i mjekësisë familjare Juha Heino shpjegoi për portalin finlandez Ilta-Sanom se dehidratimi mund të zhvillohet në mënyrë tinëzare. Simptomat e para mund të jenë humbje e oreksit, dobësi, të përziera, diarre dhe konfuzion.

Lexo Edhe:

“Dehidratimi që zhvillohet ngadalë dobëson djersitjen. Kjo është e rrezikshme sepse detyra e djersitjes është ftohja e trupit. Kur trupi është i dehidratuar, nuk ka më lëngje të mjaftueshme për djersitje. Rezultati është lëkura e thatë”, shpjegoi doktor Heino.

Dehidratimi i patrajtuar pasohet fillimisht nga lodhja nga nxehtësia, dhe në rastin më të keq, goditja nga nxehtësia. Lodhja nga nxehtësia karakterizohet nga dobësi, etje e fortë dhe dhimbje koke. Format më të buta trajtohen duke pirë ujë dhe duke u zhvendosur në një vend më të freskët dhe me hije.

“Ndërsa situata përkeqësohet, trupi nuk mund të ftohet më dhe temperatura e trupit mund të rritet në mbi 40 gradë. Simptomat mund të përfshijnë nauze, frymëmarrje të cekët dhe konfuzion. Pulsi mund të jetë i dobët. Përveç kësaj, lëkura mund të jetë e thatë dhe e kuqe. Në rastin më të keq, goditja e nxehtësisë mund të çojë në humbje të vetëdijes”, shtoi mjeku, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Kur dyshoni për goditje nga nxehtësia tek ju ose tek dikush tjetër, telefononi menjëherë shërbimet e urgjencës, pasi kjo është një situatë kërcënuese për jetën.

Pini ujë, por mos e teproni

Me ndihmën e një metode, është e lehtë të monitorohet nëse trupi është i hidratuar mjaftueshëm. Doktoresha Anna-Mari Hekkala u thotë njerëzve të shikojnë pamjen e urinës.

“Nëse është i vogël dhe me ngjyrë të errët, duhet të ftoheni dhe të pini ujë”, tha ajo.

Megjithatë, kini parasysh se nuk duhet ta teproni as me ujin, sepse marrja e tepërt e tij mund të çojë në hiponatremi, ose helmim nga uji. Për fat të mirë, kjo është një gjendje mjaft e rrallë, transmeton Klankosova.tv.

Sipas mjekëve, etja është një masë e mirë e nevojave bazë për lëngje. Akademia Kombëtare Amerikane e Shkencave, Inxhinierisë dhe Mjekësisë ka përcaktuar se marrja e duhur ditore e lëngjeve është 3.7 litra në ditë për burrat dhe 2.7 litra në ditë për gratë. Megjithatë, duhet pasur parasysh se këtu bëhet fjalë për marrjen totale të lëngjeve, ku përfshihet uji, por edhe pijet e tjera, si dhe ushqimet që përmbajnë ujë, si frutat dhe perimet. Nevoja ditore për lëng gjatë nxehtësisë rritet mesatarisht me një litër.