Gjon Karrica flet për gazetën zvicerane ’20 Minuten’: Në Kosovë, njerëzit flasin hapur për seksualitetin e tyre - Gazeta Express
string(106) "gjon-karrica-flet-per-gazeten-ziverane-20-minuten-ne-kosove-njerezit-flasin-hapur-per-seksualitetin-e-tyre"

Rozë

Gazeta Express

18/09/2023 12:15

Gjon Karrica flet për gazetën zvicerane ’20 Minuten’: Në Kosovë, njerëzit flasin hapur për seksualitetin e tyre

Rozë

Gazeta Express

18/09/2023 12:15

Këngëtari Gjon Karrica i njohur ndryshe me emrin artistik, Lugati, ka dhënë së fundmi një intervistë për gazetën e famshme 20 Minuten në Zvicër.

Ai ka folur gjerë e gjatë për jetën dhe karrierën e tij, duke rrëfyer edhe periudhën e vështirë të largimit nga Kosova.

Lexo Edhe:

“Në vendlindjen e tij, Kosovë, Lugati është bërë i preferuari i kombit pas pjesëmarrjes në sezonin aktual të edicionit vendor të Big Brother VIP”, shkroi gazeta zvicerane referuar artistit nga Kosova.

Gjon Karrica – Lugati (Foto: Gerti Ibra)

“Janë 40 kamera të drejtuara nga ju çdo ditë. Publiku qesh dhe qan me ju. Unë kam qenë gjithmonë vetvetja dhe njerëzit e kanë dashur atë”, thotë ai me krenari.

Megjithatë, arsyet shëndetësore e kanë detyruar të largohet nga shtëpia. “Për herë të parë në jetën time pata një krizë epileptike. Më pas u dërgova në spital dhe isha në koma për 24 orë. Pasoi një zgjim i pakëndshëm. Mjekët më thanë se vuaja nga pneumonia e rëndë”.

Gjatë një kontrolli në Zvicër, mjekët zbuluan se zemra e tij ishte zmadhuar. “Unë jam ende duke kryer një hetim se çfarë do të thotë konkretisht për mua. Gjithashtu nuk është ende e qartë nëse pneumonia kishte ndonjë lidhje me sulmin tim. Por unë jam në humor të mirë që gjithçka do të shkojë mirë”.

Gjon Karrica – Lugati (Foto: Gerti Ibra)

Momentet e shokut nuk janë asgjë e re për Lugatin. Në moshë të re iu desh të mësonte të përballej me frikën gjatë një sulmi nga ushtarët serbë gjatë Luftës së Kosovës.

“Në një moment e rrëzuan mënjanë gjyshen dhe kontrolluan shtëpinë për armë. U fsheha në një dollap për orë të tëra dhe fillova të këndoja këngë shumë qetë”, tha ai. Muzika i dha forcë dhe filloi të shkruante këngët e tij.

Situata në Kosovë dukej e pashpresë dhe në fund e detyroi familjen e tij të ikte në Zvicër. Jo më pak për Gjonin dhe vëllezërit e motrat e tij.

Gjon Karrica – Lugati (Foto: Gerti Ibra)

“Ne realisht nuk kishim një sistem shkollor në Kosovë. Kur shpërtheu lufta, na u desh të iknim në pyje për të mbijetuar”. Në shtëpinë e tij të re, 13-vjeçari i atëhershëm e gjeti shpejt veten përballë pengesave të para. “Më duhej të ndiqja një kurs gjermanishte menjëherë dhe të filloja një praktikë pak më vonë.

“Ishte e vështirë të vazhdoja me bashkëmoshatarët e mi”, kujton ai. Pavarësisht rrethanave të vështira, ai arriti të përfundojë me sukses praktikën e tij në tregtinë me pakicë.

Lugati tani ka mundur të ndërtojë një jetë të tijën. Ai mundi të linte tmerrin që kishte ndodhur pas tij. Ai e mësoi atë të ndiqte rrugën e tij dhe të lulëzonte në atë që do. Muzika e tij fyese seksuale shpesh ofendonte bashkatdhetarët e tij konservatorë – por atij nuk i intereson.

Gjon Karrica – Lugati (Foto: Gerti Ibra)

“Dhjetë vjet më parë isha njeriu i parë i veshur me latex. Njerëzit ishin të indinjuar”, thotë ai me një buzëqeshje.

Kënga e tij “Sextoy” në veçanti shkaktoi polemika. “Njerëzit u ofenduan sepse unë këndoja për lodrat e seksit”, shpjegon Lugati, duke theksuar: “Deri më tani askush nuk kishte folur hapur për seksualitetin”.

Si pionier i dialogut seksual në Kosovë, artisti përfundimisht do të dëgjohet dhe pranohet. Ai tani po e përdor famën e tij për të mbrojtur pakicat.

Gjon Karrica – Lugati (Foto: Gerti Ibra)

“Të gjithë duhet të jetojnë ashtu siç duan – gjëja kryesore është që të ketë paqe dhe dashuri”, tha Karrica.

Në Kosovë ndihet përparim i madh sipas Lugatit: “Tani kemi trans njerëz që flasin hapur për jetën e tyre. Ka edhe një javë homoseksuale në verë. Një gjë e tillë është e paimagjinueshme në shtetet e tjera të Ballkanit”, thotë ai me krenari. /Telegrafi