Gjithçka që duhet të dini për mutacionin e ri të koronavirusit që po shqetëson edhe shkencëtarët - Gazeta Express
string(96) "gjithcka-qe-duhet-te-dini-per-mutacionin-e-ri-te-koronavirusit-qe-po-shqeteson-edhe-shkencetaret"

Gjithçka që duhet të dini për mutacionin e ri të koronavirusit që po shqetëson edhe shkencëtarët

Shneta

Gazeta Express

25/12/2020 13:04

Një variant mjaft i frikshëm i koronavirusit, i quajtur B.1.1.7 ka shpërthyer së fundmi në Anglinë juglindore, duke krijuar frikë dhe panik tek njerëzit por edhe tek shkencëtarët.

Mëgjithëse nuk I dimë të gjitha detajet, ekspertët janë gjithnjë e më të sigurt se ky variant transmetohet më lehtë sesa llojet e tjera të koronavirusit.

Lexo Edhe:

Çfarë saktësisht është mutacioni B.1.1.7 I SARS-CoV-2?

 Ky variant është një version I virusit, I cili deri tani ka pësuar 23 mutacione të ndryshme.

Nga ka ardhur ky mutacion?

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë se pari ky mutacion u zbulua më 21 shtator në Kent County në Angli, pastaj filloi të përhapej shumë shpejt në nëntor në gati të gjithë Britaninë e Madhe. Që nga ajo kohë, është bërë varinati më I zakonshëm I koronavirusit në Angli dhe përfaqëson 50% të rasteve të reja të diangnostikuara që nga tetori deri tani.

Sipas revistën “Science”, njerëzit të cilët kanë sistem të dëmtuar imunitar, për shkak të ilaçeve imunopresive dhe që trajtohen me kimioterapi mund ta strehojnë virusin infektiv për muaj me rradhë. Këto kushte, do t’I jepnin virusit shumë shanse për të krijuar mutacione dhe të replikohet dhe të “përmirësojë” aftësinë e tij virulente.

Çfarë bëjnë këto mutacione?

Deri tani dihet se çdo virus mutohet gjatë gjithë kohës dhe shumica e këtyre ndryshimeve nuk ndikojnë në sa vdekjeprurëse është infektiv bëhet virusi. Me këtë kuptohet se shumica e mutacioneve të një virusi lindin rastësisht por nuk ndikojnë në funksionin dhe shkallën e infektimit që virusi shkakton. Sipas studimeve, ekziston edhe mundësia se këto mutacione krijohen kur një virus tenton të “fshehet” nga sistemi imunitar.

A përhapet më lehtë?

Ekspertët mendojnë se variant I ri është përafërsisht 50% deri në 74% më I transmetueshëm sesa llojet e tjera të Covid-19. OBSh-ja vlerëson se kjo do të ndikonte në 0.4 në numrin riprodhues R, vlerë kjo që dikton sa njerëz mund t’I infektoj një person.

A është me vdekjerprurës?

Sipas shkenncëtarëve dhe analizave të bëra deri tani, virusi nuk është më vdekjeprurës. Gjithsesi, sipas tyre nëse ky variant përhapet shumë më lehtë, kjo do të thotë që më shumë njerëz do të shtrohen në spitale. Kur spitalet mbingarkohen rrjedhimisht cilësia e kujdesit për pacientët bie, dhe kjo me shumë mundësi do të çoj në nivele më të lartë të vdekjeve. /Gazeta Express