Gjermania shënon mbi 470 të vdekur nga COVID-19 për një ditë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

03/12/2020 8:27

Gjermania shënon mbi 470 të vdekur nga COVID-19 për një ditë

Lajme

Gazeta Express

03/12/2020 8:27

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 22.046 raste të reja të koronavirusit.

Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i rasteve të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 1.106.789, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u regjistruan edhe 479 viktima të reja dhe numri i përgjithshëm i të vdekurve nga pandemia shkoi në 17.602.

Ndonëse është në mesin e shteteve evropiane me numrin më të lartë të personave të infektuar, Gjermania ka regjistruar shumë më pak viktima se Britania e Madhe, Franca, Italia e Spanja.