Gjermania konfirmon dërgimin e 150 ushtarëve në KFOR - Gazeta Express
string(52) "gjermania-konfirmon-dergimin-e-150-ushtareve-ne-kfor"

Gjermania konfirmon dërgimin e 150 ushtarëve në KFOR

Lajme

Gazeta Express

28/11/2023 19:15

Gjermania do të dërgojë edhe 150 trupa shtesë te misioni i NATO-s në Kosovë.

Kështu ka bërë të ditur pas takimit të ministrave të Jashtëm të NATO-s, kryediplomatja gjermane Annalena Baerbock.

Lexo Edhe:

“Paqja shpesh varet nga një fije në Ballkanin Perëndimor. Angazhimet e NATO dhe të BE-së shkojnë dorë për dore. Misioni i EUFOR ofron siguri në Bosnjë e Hercegovinë, dhe NATO_KFOR në Kosovë. Gjermania do të kontribuojë deri në 150 trupa shtesë për KFOR-in”, ka deklaruar Baerbock.