Gjermania goditet nga vala e infeksioneve të frymëmarrjes - Gazeta Express
string(57) "gjermania-goditet-nga-vala-e-infeksioneve-te-frymemarrjes"

Shneta tjera

Gazeta Express

07/12/2023 20:08

Gjermania goditet nga vala e infeksioneve të frymëmarrjes

Shneta tjera

Gazeta Express

07/12/2023 20:08

Agjencia gjermane e shëndetit publik, Instituti Robert Koch (RKI), tha se vendi po përjeton një valë infeksionesh nga virusi sincicial i frymëmarrjes (RSV).

Në raportin e saj javor për sëmundjet akute të frymëmarrjes, RKI deklaroi se vala aktuale filloi më 20 nëntor.

Lexo Edhe:

“Fëmijët nën moshën dy vjeç janë kryesisht të prekur nga shtrimi në spital me infeksionin RSV”, shkroi instituti.

 Raporti paralajmëroi gjithashtu se infeksionet e koronavirusit dhe ftohjet e shkaktuara nga rinoviruset janë aktualisht të pranishme në Gjermani, megjithëse deri më tani nuk ka shenja të një epidemie gripi.

 “Simptomat e para të infeksionit RSV te fëmijët zakonisht shoqërohen me rrjedhje hundësh dhe humbje të oreksit dhe dhimbje fyti”, tha Qendra Federale e Gjermanisë për Edukimin Shëndetësor (BZgA).

Shumë fëmijë u infektuan të cilët nuk kishin kontakte të mëparshme me patogjenin për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe masave të shëndetit publik të marra kundër tij.

Grupet e rrezikut për rastet e rënda të RSV përfshijnë foshnjat e lindura para kohe, fëmijët me sëmundje para-ekzistuese të mushkërive ose defekte të zemrës, të rriturit mbi 65 vjeç dhe personat me një sistem imunitar të dëmtuar. /ATSH-DPA