Gjermanët po tregojnë një seri rreth virusit të filmuar vitin e kaluar - Gazeta Express

Gjermanët po tregojnë një seri rreth virusit të filmuar vitin e kaluar

Lajme

Gazeta Express

03/08/2020 13:10

Seriali danez-Gjerman pas apokaliptik tregon historinë e një virusi misterioz që përhapet nga pëllumbat te njerëzit, duke shkaktuar gjakderdhje nga sytë dhe duke e kthyer një ishull imagjinar në një zonë lufte. Seriali “Sloborn” është transmetuar në televizionin gjerman ZDF që prej javës së kaluar, duke provokuar polemika të shumta në publik.

Maska për fytyrën, distanca sociale dhe karantina bëhen gjëra mbizotëruese në jetën e banorëve të ishullit të Sloborn, pasi të shfaqet një virus i panjohur në të. Emri i ishullit është gjithashtu titulli i një prodhimi danez-gjerman, i cili filloi transmetimin në kanalin televiziv ZDF në Gjermani javën e kaluar, duke ngjallur polemikë nëse autorët e projektit kishin në të vërtetë informacione për atë që do të ndodhte në botë vetëm disa muaj pas ata e filmuan.

Seriali “Sloborn” vë në dyshim se çfarë ndodh kur njerëzit përballen me rënien e vlerave qytetëruese dhe një mënyrë jetese të vendosur, e cila ndryshon rrënjësisht kur natyra kthehet kundër njeriut. Ishujt në Detin e Veriut janë të preokupuar me jetën e përditshme, derisa të shfaqen simptomat e para të gripit të pazakontë, për shkak të përhapjes së një virusi që është përhapur te njerëzit nga pëllumbat në Kinë.

Sloborn (përkthyer si “djegie e ngadaltë”) po kujton frikshëm për realitetin, kështu që skenaristi dhe regjisori Christian Alvart patën dyshime se si ta prezantojnë dhe shpjegojnë serialin për publikun, pasi e gjithë bota filloi të dukej si ishulli i saj trillues. Alvart, i cili më parë ka sajuar serinë e Netflix “Qentë e Berlinit” (2018), shkroi dhe drejtoi “Sloborn” vetëm disa muaj para se të shpërtheu pandema e koronavirusit, kështu që ai ishte ulur në montazh në një kohë kur e gjithë Gjermania ishte në një “bllokim”.

Të njëjtat probleme dhe teoricienët e komplotit duhej të përballeshin me kokat e televizionit gjerman ZDF, i cili si një televizion publik dyshonte në përshtatshmërinë e transmetimit dhe ngacmimit të shikuesve në kohën e pandemisë. Përveç të ardhurave nga marketingu, shërbimi televiziv publik ZDF gjithashtu financohet nga pajtimet, kështu që ndryshe nga mediat tregtare, ai duhet të jetë i ndjeshëm ndaj audiencës së tij dhe të marrë parasysh përmbajtjen e programit. Tema e apokalipsit aktualisht është një parajsë e vërtetë për punonjësit e filmit, sepse audienca tregon interes të jashtëzakonshëm për histori rreth viruseve.

Seriali është filmuar në ishullin gjerman të Nordeney dhe pjesërisht në vendpushimin polak të Sopot. Sezoni i parë përmban tetë episodë që zgjasin 45-47 minuta, me një estetikë që shumë e krahasojnë me serinë britanike të krimit “Broadchurch”.

Lotët e përgjakur

Komploti rrotullohet rreth njerëzve në ishullin Sloborn, që ndodhet në kufirin e Danimarkës dhe Gjermanisë, dhe është aty që deti do të hedhë dy kufoma të turistëve britanikë, trupat e tij të mumifikuar janë kontaminuar me virusin. Pak para kësaj, një sëmundje e re u zbulua e shkaktuar nga një virus i banuar nga pëllumba, i cili, si gripi i shpendëve, u përhap te njerëzit. Virusi shkakton një numër simptomash tek njerëzit, duke përfshirë ethe, humbje të flokëve dhe gjakderdhje nga sytë.

Pesëmbëdhjetë vjeçarja Evelyn Kern (Emily Kusche) vjen në një ishull të vendosur në Detin e Veriut, ku jetojnë prindërit dhe tre vëllezërit e saj. Marrëdhëniet familjare nuk po shkojnë shumë mirë, dhe siç ndodh zakonisht në ishuj, të gjithë i njohin të gjithë. Në jetën e vendasve, kryesisht nuk ndodh asgjë që hidhet nga rutina e përditshme dhe gjithçka fillon dhe përfundon me një traget që rrihet në port. Lajmi më i madh që Evelyn do të përballet, përveç epidemisë, është fakti se ajo është shtatzënë dhe së shpejti do ta realizojë veten si nënë.

Seriali “Soborn” është shumë i rëndësishëm për momentin, sepse tani për tani (për fat të mirë) ai tregon vetëm në ekranet e vogla se çfarë ndodh kur autoritetet dhe popullata nuk zbatojnë masa epidemiologjike në mënyrë që t’i përgjigjen përhapjes së sëmundjes në kohën e duhur. Në vetëm tetë ditë, është e mundur një apokalips dhe një shkallë jashtëzakonisht e lartë e vdekshmërisë, të cilën ata parashikuan dhe parashikojnë për ne në një valë të re të koronavirusit, nëse nuk veprojmë sipas rekomandimit të infektologëve dhe selive të krizave. «Sloborn» tregon sesi preokupimet dhe emocionet tona të përditshme bëhen të pakuptimta kur jetët tona përballen me një krizë konkrete.

Televizioni është mediumi më i përhapur në ditët e fundit. Njohës më të kujdesshëm të ofertës së shërbimit streaming tashmë kanë vërejtur se ekzistojnë një seri serish që duket se na kanë përgatitur për “normalen e re”, d.m.th. një mënyrë e re e jetës dhe mbijetesës së epidemisë. Ndër të tjera, të gjithë përmendën së pari serialin danez “Shi”, pastaj “Mbretërinë” e Netflix në lidhje me një virus që i kthen njerëzit në zombies, dhe polemikat e shumta nuk e përjashtuan serinë gjermane “E errët”.

Nëse do ta dinin, atëherë ata do të na përgatitnin të vishnim maska ​​dhe të vëzhgonim njerëzit në kostume kontaminimi në një seri televizive që shënoi vitin e kaluar. ,Shtë, natyrisht, në lidhje me hernernobilin e HBO-së.